20. listopadu 2011 7:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropské automobilky se obávají konkurence z Číny

Automobilka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobilka (ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BERLÍN Šéfové evropských automobilek se připravují na příchod konkurence z Číny. "Stejně jako Japonci a Korejci začnou být také Číňané konkurenceschopní po celém světě," uvedl v rozhovoru pro německý list Welt am Sonntag generální ředitel německého automobilového koncernu Daimler Dieter Zetsche.

Šéf německého výrobce sportovních vozů Porsche Matthias Müller podle listu předpověděl, že během pěti až deseti let začnou čínské automobilky vyrábět automobily vhodné pro export. "Výrobci automobilů z (Čínské) lidové republiky se učí hrozně rychle," upozornil šéf dozorčí rady podniku Wolfgang Porsche.

Odborník na automobilový průmysl Frank Schwope ze společnosti Nord LB očekává exportní vlnu čínských automobilek od roku 2020. Čínské automobilky se již před několika lety pokoušely o průnik na západní trhy, narazily však na problémy kvůli nedostatečné kvalitě a neplnění bezpečnostních norem.

ČTĚTE TAKÉ:


Generální ředitel francouzské automobilky PSA Peugeot Citroën Jean-Marc Gales nicméně varuje, že čínské podniky nelze podceňovat. "Některé (čínské) firmy vyrábí již teď proklatě dobrá auta," řekl.

Agentura DPA upozornila, že německé automobilky, které jsou silné zejména v oblasti luxusních vozů, se zatím čínské konkurence příliš neobávají.

"Vycházím z toho, že čínští výrobci budou zpočátku klást důraz na masový trh," uvedl šéf německé automobilky BMW Norbert Reithofer. BMW je největším výrobcem luxusních aut na světě.

ČTK, Lidovky.cz