23. května 2013 13:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropské burzy svírá strach. Akcie prudce klesají a investoři utíkají

Akciové trhy v západní Evropě neudržely růst a hlavní indexy pokračují v poklesu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akciové trhy v západní Evropě neudržely růst a hlavní indexy pokračují v poklesu. | foto: Reuters

LONDÝN Západoevropské akcie prudce klesly ze středečních maxim a navázaly na středeční zvrat na Wall Street a těžký ranní propad na tokijské burze. Investoři masově vybírají zisky z nedávného silného růstu a utíkají do bezpečí. Výprodej vyvolala zpráva o nečekaném propadu čínského průmyslu spolu se signály možného brzkého ústupu od měnové stimulace americké ekonomiky.

Západoevropský index FTSEurofirst 300 před 13. hodinou středoevropského času ztrácel 2,1 procenta. Ve středu přitom vystoupil na maximum za pět let. Přes dvě procenta ztrácel index frankfurtské burzy DAX i pařížský CAC-40. V New Yorku nynější vývoj "futures" kontraktů ukazuje na pokračování poklesu.

ČTĚTE TAKÉ:

Výprodej začal ve středu večer na Wall Street, kde se indexy přesunuly od počátečního výrazného růstu do záporných čísel. Reagovaly na to, že šéf americké centrální banky Ben Bernanke řekl, že tempo podpůrných nákupů dluhopisů by banka mohla v příštích měsících podle vývoje ekonomiky USA zpomalit. Investoři by tím začali přicházet o rozsáhlé zdroje levných peněz, s jejichž pomocí letos burzy výrazně rostly.

Strach roste

Nejvýrazněji klesaly akcie sektorů nejcitlivějších na ekonomický růst. Zhruba tři procenta tak ztrácely indexy bank a těžařských firem. Index volatility, který v podstatě měří strach mezi investory, vzrostl dnes na západoevropském trhu o 18 procent na tříleté maximum.

Ráno vyšla zpráva banky HSBC, podle níž aktivita v čínském průmyslu tento měsíc poprvé za sedm měsíců klesla. Údaje vyvolaly na trzích obavy o růst druhé největší ekonomiky světa a ekonomického motoru Asie.

Index tokijské burzy Nikke se propadl o 7,3 procenta a zažil nejhlubší ztrátu za více než dva roky. Index hongkongské burzy klesl o 2,5 procenta, což byl nejvýraznější pokles za sedm týdnů.

Vedle dvou ekonomických faktorů byla příčinou prudkých poklesů dosavadní dlouhá série růstu, v níž se indexy světových burz dostaly na mnohaletá maxima. "Vzhledem k tomu, jak byly trhy přeinvestované, není dnešní korekce ničím překvapivým," řekl agentuře Reuters obchodník Jawaid Asfar z firmy SecurEquity.

Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.