14. prosince 2009 16:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropské hotely si udělají pořádek ve hvězdičkách, zapojili se i Češi

Letošní sezóna je pro hoteliéry nejhorší za dvacet uplynulých let | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letošní sezóna je pro hoteliéry nejhorší za dvacet uplynulých let | foto: Shutterstock

PRAHA Evropské hotely směřují k jednotnému systému přidělování hvězdiček. Zástupci sedmi hotelových asociací dnes oznámili dohodu o společné klasifikaci v České republice, Rakousku, Německu, Maďarsku, Nizozemsku, Švédsku a Švýcarsku. V budoucnu by se měly zapojit i další země.

Systém má podle Václava Stárka z Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) dát klientům jasnou informaci, co od hotelů v různých zemích čekat. Dosud se v každé zemi přidělují hvězdičky podle jiných kriterií, takže úroveň hotelů - byť mají stejný počet hvězdiček - se různí.

Společný záchod za jednu hvězdičku

Hotel může mít maximálně pět hvězdiček. Pro jejich dosažení musí mít například nepřetržitě otevřenou recepci, dveřníka, alespoň metr široké postele nebo službu praní a žehlení prádla. Naopak host v jednohvězdičkovém zařízení se musí například spokojit se společným záchodem pro několik pokojů.

V České republice se začne nový systém uplatňovat od příštího roku, hotely tak budou muset své hvězdičky obhajovat. "Budeme rádi, když budou podmínky sjednoceny a klient bude vědět, do čeho jde," řekl Jaroslav Kepka z vedení pražského hotelu Kings Court, který se chce do systému zapojit mezi prvními.

Rozhodne šířka postelí
Nová klasifikace je založena na 270 kritériích, sledují se například šířka postelí, rozsah stravování, služby portýra, připojení k internetu, délka služby na recepci nebo doba podávání snídaně.

Podle Stárka oficiální klasifikaci využívá v České republice necelých šest stovek ubytovacích zařízení, všechna již prý projevila zájem o přestup k novému mezinárodnímu hodnocení.

Jak je to v Česku?

V České republice je podle Českého statistického úřadu 7800 ubytoven nejrůznějšího druhu, zhruba třetinu tvoří penziony. Systém hvězdiček společně zavedly v roce 2004 organizace z oblasti cestovního ruchu, například státní agentura CzechTourism, ministerstvo pro místní rozvoj, Sdružení obrany spotřebitelů a Asociace hotelů a restaurací.

Zástupci všech zúčastněných asociací označili novinku za milník v evropském hotelovém byznysu.

Ještě před 15 lety byla myšlenka jednotné klasifikace jednoznačně odmítnuta s poukazem na odlišné geografické a historické podmínky v jednotlivých zemích.

Švédský "šéfhoteliér" Rikard Bergsten vyjádřil naději, že do dvou let se dnes stvrzená aliance Hotelstars Union rozroste ze sedmi na 15 zemí.

Nynější česká certifikace, platná od roku 2006, vyprší s koncem roku, takže podle AHR je nyní pro přechod k novému systému nejvhodnější doba.

Lidovky.cz, ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?