21. července 2011 15:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropské problémy pomáhají Američanům

Hypotéka (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hypotéka (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

NEW YORK Evropské dluhové problémy podle americké televizní stanice MSNBC dělají vrásky na čele investorům, bankám i vládním činitelům, pro americké majitele domů jsou ale požehnáním. Trhy sází na dolarové investice, protože cenné papíry založené na euru jim připadají riskantnější.

Dlouhodobé hypoteční sazby ve Spojených státech díky tomu klesly na nejnižší letošní hodnoty a vyvolaly novou vlnu zájmu o refinancování hypoték.

Děje se tak navzdory hrozící technickému bankrotu USA. Demokraté a republikáni se stále nedokážou dohodnout na navýšení stropu pro zadlužení země. Pokud nenajdou řešení do 2. srpna, nebude země moc splácet všechny své závazky.

USA jsou nadále důvěryhodnější než Evropa
Investoři přesto mají větší důvěru ve Spojené státy než v Evropu, kterou otřásají problémy předluženého Řecka i dalších zemí. "Je to jako bydlet v pěkném domě ve špatné čtvrti," podotkla stanice MSNBC.

Neklid na trzích znovu vzrostl po středečním prohlášení šéfa Evropské komise José Barrosa. Varoval v něm evropské představitele před závažnými dopady na světovou ekonomiku, pokud na nynějším evropském summitu nenajdou přesvědčivé řešení řecké krize.

Úprk investorů do bezpečného dolarového přístavu vyšrouboval nahoru cenu amerických dluhopisů, což snížilo úrokové sazby. Pro americké majitele domů tak nastala příhodná doba pro refinancování hypotéky. Minulý týden například průměrná sazba hypotéky s úrokem fixovaným na 30 let klesla na 4,54 procenta.

"Pokračující chaos na finančních trzích způsobený hlavně krizí státních dluhů v Evropě snížil hypoteční sazby na letos nejnižší úrovně. Žádosti o refinancování poté prudce narostly," podotkl Michael Fratantoni z americké Asociace hypotečních bankéřů.

Splátky se snižují
Majitelé domů díky refinancování mohou snížit své měsíční platby a mají tak více peněz na placení jiných účtů. Splátky hypoték v prvním čtvrtletí činily méně než deset procent celkového dluhu domácností. Bylo to méně než 11,3 procenta na počátku nedávné recese v roce 2007. Část poklesu jde nicméně na vrub lidem, kteří již dům nemají, protože o něj přišli.

Pokles hypotečních sazeb se ale zatím neprojevil na trhu s rodinnými domy, který se z nedávné krize stále nevzpamatoval. Banky jsou stále opatrné při schvalování nových hypoték. Spotřebitelé se zase zdráhají rozhodnout pro nákup domu v okamžiku, kdy je vysoká nezaměstnanost a ekonomika slábne.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.