5. března 2009 16:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropské úroky jsou na rekordním minimu

Šéf ECB Jean-Claude Trichet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf ECB Jean-Claude Trichet | foto: Thomas LohnesAFP

FRANKFURT NAD MOHANEM Evropská centrální banka dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 1,5 procenta, nejníže ve své desetileté historii. Banka snížila sazbu od loňského října již pětkrát, aby přispěla ke zmírnění a překonání ekonomické recese v eurozóně.

Snížení sazby se dnes všeobecně očekávalo, protože šéf banky Jean-Claude Trichet v lednu signalizoval, že po únorové přestávce bude březnové setkání bankovní rady opět "důležité". ECB od loňského října snížila úroky již o 2,75 procentního bodu a Trichet dnes poznamenal, že nemůže vyloučit další pohyby sazeb.

Trichet na dnešní tiskové konferenci uvedl, že inflace v eurozóně by měla zůstat v letošním i příštím roce pod dvouprocentním cílem centrální banky. Poptávka v eurozóně i po celém světě letos zřejmě zůstane slabá, v příštím roce by měla mírně oživit.

"Inflace výrazně klesla a očekáváme, že v roce 2009 a 2010 zůstane hluboko pod dvěma procenty," uvedl Trichet. V polovině roku by dokonce mohla být negativní, avšak převážně kvůli vysokému srovnatelnému údaji z loňska.

Nízká inflace je výsledkem pokračujícího propadu cen komodit v reakci na pokles ekonomické aktivity. V únoru inflace v eurozóně činila 1,2 procenta. Ekonomické indikátory v letošním roce podle Tricheta zřejmě zůstanou slabé, i když nižší ceny komodit by měly podpořit výdaje spotřebitelů. V roce 2010 však má již eurozóna začít pozvolna oživovat.

Eurozóna nyní zažívá svou nejhlubší recesi, která se stále prohlubuje. HDP Evropské unie i eurozóny klesl podle dnešní zprávy Eurostatu v posledním čtvrtletí roku 2008 meziročně shodně o 1,3 procenta, což byl hlubší pokles, než jaký se původně odhadoval.

Lidovky.cz, ČTK