18. února 2013 16:35, aktualizováno  19:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lasagne s koňským masem putovaly do Česka, varuje úřad

Lasagne Findus obsahovaly koňské maso | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lasagne Findus obsahovaly koňské maso | foto: Reuters

PRAHA Systém rychlého varování zalarmoval české úřady informací o tom, že lasagne s koňským masem směřovaly i do Česka. Zásilka výrobku hovězí Lasagne Bolognese byla adresována firmě Bidvest, která prodává výrobky značky Nowaco.

„Téma falšování hovězího masa je stále živé a je možné, že se mohlo dotknout i naší republiky. Situaci prověřujeme a odebíráme vzorky,“ uvedl k oznámení Státní veterinární správy její mluvčí Josef Duben.

Podle Dubna jde o výrobek Lasagne Bolognese v množství téměř 15 000 kusů od výrobce Tavola S.A. Comigel z Lucemburska s datem spotřeby 6. června 2014, šarže 342/12. Zásilku měla do Česka dovézt firma Bidvest, která v Česku prodává mimo jiné výrobky značky Nowaco.

Veterináři podle něj odebrali vzorky s cílem informaci potvrdit, či vyvrátit, výsledky testů lze očekávat do konce týdne. Podle dovozce se ale podezřelá šarže výrobku do Česka nedostala.

"Inkriminovaná šarže Lasagní Bolognese, která je předmětem RASFF s datem spotřeby 6. června 2014, se do našich skladů v České republice vůbec nedostala. Zůstala u výrobce v Lucembursku. Dvě starší šarže jsme zastavili pro distribuci již minulý týden a v současné době je vyšetřují v akreditované laboratoři, zda obsahují stopy koňského masa nebo nikoliv," uvedl ředitel maloobchodního prodeje Bidvestu Jan Tajovský. Firma podle něj po konzultacích se zahraničními řetězci zboží zablokovala i pro další prodej a čeká na výsledky rozborů.

Zpráva systému rychlého varování RASFF neuvádí konkrétní adresu, proto veterináři prošetřují zásilky společnosti Bidvest v Moravskoslezském, Libereckém, Středočeském kraji a na Vysočině.

V případě, že se obsah koňského masa prokáže, bude dovozce muset výrobek buď vrátit zpět výrobci, nebo uvést obsah koniny na jeho obale.

ČTĚTE TAKÉ:

Skandál se rozšířil z Velké Británie a z Irska

Skandál se zaměňováním levnějšího koňského masa za hovězí vypukl v polovině ledna ve Velké Británii a v Irsku. Podobné případy se pak objevily také ve Francii, Rakousku, Norsku, Dánsku, Nizozemsku, Německu, Švýcarsku, Švédsku a naposledy i ve Finsku. Česká Státní veterinární správy uvedla, že je možné, že se lasagne s nedeklarovaným obsahem koňského masa dostaly i do České republiky.

Britská policie zadržela tři lidi, kteří jsou podle ní do skandálu se zaměňováním masa zapleteni. Všichni jsou z Velké Británie a pracují na jatkách a ve zpracovatelském závodě, kde úřady tento týden provedly razii a odebraly vzorky masa. Koňské maso není zdravotně závadné, jeho nepřiznaná záměna za hovězí je ale podvodem.

Narůstající skandál byl minulý týden v Bruselu tématem jednání ministrů zemědělství zemí Evropské unie. Po skončení schůzky oznámil evropský komisař pro zdraví Tonio Borg, že Evropská komise vyzvala všechny členské země EU k intenzivnímu monitorování produktů z hovězího masa, včetně namátkových kontrol DNA, aby se zjistilo, zda neobsahuje koninu.

Duben pro agenturu ČTK uvedl, že koně se v Česku běžně porážejí, i když jen ve velmi malém množství. Loni bylo na jatkách poraženo 407 koní, o 25 méně něž o rok dříve.

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.