Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Politici zachraňují nenasytné bankéře na úkor občanů, říká politolog Robejšek

Politolog Petr Robejšek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Politolog Petr Robejšek. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Západ je rukojmím finančního průmyslu, myslí si v Německu žijící politolog Petr Robejšek. Evropští politici podle něho zachraňují nenasytné bankéře na úkor občanů, které mají chránit. Rozhovor s Petrem Robejškem, který vychází v sobotních LN, připravili Pavla Francová a Jan Sochor.

LN: Jaké může mít migrační vlna na Evropu ekonomické dopady?
Samozřejmě že pro země, které jsou na tom ekonomicky špatně, není příliv nových levných pracovních sil žádné potěšení. Zajímavé to naopak je pro ty země, které hledají nové pracovní síly. Jenže nutný předpoklad pro to, aby se imigranti vůbec zapojili, je umět řeč, mít schopnosti a jakkoli politicky nekorektně to zní, tak i vůli pracovat. Nezpochybňuji ji paušálně, ale uvádím ji jako důležitý aspekt. Lidé, kteří sem přichází, jsou z jiného kulturního okruhu. Liší se ve vnímání elementárních věcí, jako je vztah mezi mužem a ženou, postoj k práci, jak zacházíme s penězi. Nelze jednoduše všechny lidi přijmout a počítat s tím, že splní požadavky poptávky na trhu práce.

LN: Není celý tenhle problém i otázkou chybějících politických elit, které by byly schopné komunikovat s veřejností a mluvit jazykem, kterému veřejnost bude rozumět?
Ano, elity se osamostatnily a pohybují se jako ponorka nebo vzducholoď, každopádně mimo společnost. Zcela neoprávněně se domnívají, že když studovaly, umějí se lépe vyjadřovat, přečetly pár knih a obstojí v kavárenské debatě, takže mají nárok na pravdu. A že vědí, jak má společnost vypadat, a že mají povinnost a právo jí to říkat. To je platónský přístup rady moudrých. Jenže kdyby tito moudří byli skutečně moudří, tak by se chovali jinak. Moudří ale nejsou, jsou až příliš často obětí svých vlastních vizí, iluzí, svého snobství, ješitnosti i svých omylů.

LN: To vypadá, jako by Evropa neměla žádné rozumné vůdce. Dá se to takto paušalizovat?
Povinností elit je respektovat, že jsou samy velmi omylné, a mají tudíž být pouze vykladači světa, ne určovači toho, jak má svět vypadat. Ostatně podívejme se na to, co elity dokázaly, a uvidíme, že ať už mluvíme o světovém hospodářství, eurozóně, globalizaci, nebo energetické politice, tak neúspěšné projekty elit jasně převládají.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?