Středa 8. července 2020svátek má Nora 10 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropu straší krize. Plánuje změnu 'posvátných' unijních smluv

Herman Van Rompuy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herman Van Rompuy | foto: Reuters

Evropská unie musí reagovat na dluhovou krizi. I proto zváží změnu některých unijních smluv. Připustil to unijní prezident Herman Van Rompuy.

Evropa chce zřejmě tímto prohlášením ukázat, že to se snahou urovnat současné vážné ekonomické potíže a zabránit v budoucnosti opakování této krize myslí vážně. A že je kvůli tomu připravena i k razantním a dříve jen těžko představitelným krokům. Dojednávání lisabonské smlouvy totiž bylo velmi složité a zdlouhavé, stejně jako její ratifikace.

Chybí nám analýza, tvrdí Nečas

Premiér Petr Nečas nechtěl postoj ČR k případným změnám smluv příliš komentovat. Nejprve prý musí proběhnout analýza, jestli je to opravdu nutné. Až pak by se případně rozběhla debata o tom, co konkrétně měnit. "O nějaké změně lisabonské smlouvy vůbec není rozhodnuto," podotkl premiér.

"Já chci říci, že tady je vláda České republiky zavázána svým programovým prohlášením. To znamená, že v případě, že by došlo ke změně primárního práva, v jehož důsledkem by byl přenos pravomocí z národních orgánů na evropské orgány, tak je vláda zavázána ratifikovat tento krok referendem," řekl Nečas.

ČTĚTE TAKÉ:

Po změnách unijních smluv volá například Německo. V sobotu k tomu EU vyzval tamní ministr zahraničí Guido Westerwelle. Změny by měly zajistit mimo jiné to, že státy, které budou čerpat peníze ze záchranného fondu eurozóny, bude možné dát pod zahraniční rozpočtový dohled.

Česko členem eurozóny není. V přístupových smlouvách se ale zavázalo, že společnou evropskou měnu přijme. Žádný termín pro to ale nemá. Případné úpravy by se měly týkat zřejmě hlavně fungování eurozóny, ovšem schvalovat by je musela celá "sedmadvacítka".

Případné otevírání smluv by mohlo podle některých politiků otevřít Pandořinu skříňku. Z různých stran by totiž mohly zaznívat různé požadavky na "vylepšení". Na příkladu nakonec neschválené euroústavy i její náhradnice v podobě lisabonské smlouvy, kvůli jejichž dojednávání a ratifikování se unie na dlouhou dobu ponořila do hluboké politické krize, se ale ukázalo, jak ošemetné mohou být snahy měnit primární právo unie.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...