Středa 11. prosince 2019svátek má Dana -5 °C skoro jasno Předplatné LN
23. října 2011 18:41, aktualizováno  19:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropu straší krize. Plánuje změnu 'posvátných' unijních smluv

Herman Van Rompuy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herman Van Rompuy | foto: Reuters

Evropská unie musí reagovat na dluhovou krizi. I proto zváží změnu některých unijních smluv. Připustil to unijní prezident Herman Van Rompuy.

Evropa chce zřejmě tímto prohlášením ukázat, že to se snahou urovnat současné vážné ekonomické potíže a zabránit v budoucnosti opakování této krize myslí vážně. A že je kvůli tomu připravena i k razantním a dříve jen těžko představitelným krokům. Dojednávání lisabonské smlouvy totiž bylo velmi složité a zdlouhavé, stejně jako její ratifikace.

Chybí nám analýza, tvrdí Nečas

Premiér Petr Nečas nechtěl postoj ČR k případným změnám smluv příliš komentovat. Nejprve prý musí proběhnout analýza, jestli je to opravdu nutné. Až pak by se případně rozběhla debata o tom, co konkrétně měnit. "O nějaké změně lisabonské smlouvy vůbec není rozhodnuto," podotkl premiér.

"Já chci říci, že tady je vláda České republiky zavázána svým programovým prohlášením. To znamená, že v případě, že by došlo ke změně primárního práva, v jehož důsledkem by byl přenos pravomocí z národních orgánů na evropské orgány, tak je vláda zavázána ratifikovat tento krok referendem," řekl Nečas.

ČTĚTE TAKÉ:

Po změnách unijních smluv volá například Německo. V sobotu k tomu EU vyzval tamní ministr zahraničí Guido Westerwelle. Změny by měly zajistit mimo jiné to, že státy, které budou čerpat peníze ze záchranného fondu eurozóny, bude možné dát pod zahraniční rozpočtový dohled.

Česko členem eurozóny není. V přístupových smlouvách se ale zavázalo, že společnou evropskou měnu přijme. Žádný termín pro to ale nemá. Případné úpravy by se měly týkat zřejmě hlavně fungování eurozóny, ovšem schvalovat by je musela celá "sedmadvacítka".

Případné otevírání smluv by mohlo podle některých politiků otevřít Pandořinu skříňku. Z různých stran by totiž mohly zaznívat různé požadavky na "vylepšení". Na příkladu nakonec neschválené euroústavy i její náhradnice v podobě lisabonské smlouvy, kvůli jejichž dojednávání a ratifikování se unie na dlouhou dobu ponořila do hluboké politické krize, se ale ukázalo, jak ošemetné mohou být snahy měnit primární právo unie.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Manažer/ka obchodního týmu - Praha

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Praha
nabízený plat: 80 000 - 120 000 Kč