Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropu zaplaví sociální bouře, odboráři odmítají šetřit a plánují protesty

odboráři ve Stříbře | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy odboráři ve Stříbře | foto: ČTK

BRUSEL Evropa by v následujících měsících mohla zažít sociální bouře kvůli plánovaným škrtům v řadě zemí Evropské unie, které mají zabránit šíření dluhové krize. Novinářům to dnes v Bruselu řekl šéf Evropské odborové konfederace ETUC John Monks.

Podle něj odboráři chystají řadu protestních akcí, které vyvrcholí 29. září celoevropským protestem a pochodem v Bruselu, jehož by se mělo zúčastnit až 100.000 lidí.

"Všímám si, že lidé jsou čím dál více naštvaní, obzvláště v době, kdy přicházejí škrty. Myslím, že to bude velmi horký podzim. Žádná vláda by si neměla myslet, že to zvládne bez účasti odborů," uvedl Monks, který se dnes sešel se šéfem Evropské komise José Barrosem.

Češi váhají

Čeští odboráři zatím neví, zda se k protestům připojí. "Budeme mít naši radu, a tam se teprve dohodneme, co a jak," odpověděl po čtvrtečním zasedání tripartity předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil na otázku, zda se ČMKOS akcí zúčastní. Podrobněji se zatím nechtěl vyjadřovat.

Zatímco odboráři varují, že rozpočtové škrty by mohly přiškrtit hospodářský růst, Barroso tvrdí, že Evropa se bez nich neobejde. Podle něj je nezbytná nejen náprava nadměrných rozpočtových schodků, ale i přijetí zásadních strukturálních reforem. "Pouze pokud ukážeme, že naše snaha dát věci do pořádku, pak budeme schopní získat důvěru v naší ekonomiku a hospodářský růst," dodal předseda Evropské komise.

Odboráři nicméně protestní akce zorganizují a není náhodou, že hlavní protesty se uskuteční právě v den zasedání ministrů financí EU v Bruselu.

Čtěte více:

Právě šéfové státních pokladen schvalují navržené změny unijních rozpočtových pravidel, která mají v blízké budoucnosti značně přitvrdit a země EU je nebudou schopny splnit, pokud se neodhodlají ke škrtům ve veřejných výdajích.

Největší odborářské demonstrace nejspíš čekají země jako Řecko, Španělsko, Portugalsko, Itálie a Irsko, které v rámci EU a eurozóny bojují v současnosti s největšími ekonomickými problémy. Protesty by se ale neměly vyhnout ani Velké Británii, jejíž nový vláda oznámila celou řadu úsporných opatření, a Francii, která chystá zásadní penzijní reformu.

"Zloba je velmi značná ve Španělsku, Řecku a samozřejmě v Portugalsku. V Británii se zase lidé obávají prudkého nárůstu protestních akcí zaměstnanců a to zejména ve veřejné správě," doplnil Monks.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz