12. září 2011 11:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropu zasáhl strach z Řecka. Burzy padají

Německý makléř sleduje index DAX na burze ve Frankfurtu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý makléř sleduje index DAX na burze ve Frankfurtu. | foto: ČTK

FRANKFURT Západoevropské akcie zahájily týden poklesem na nejnižší hodnotu za 26 měsíců a německý index DAX se poprvé od července 2009 dostal pod hranici 5000 bodů. Pražská burza dopoledne padala o téměř pět procent.

Propad trhů způsobují obavy, zda jsou politici schopni dohodnout se na trvalém řešení dluhové krize v eurozóně, a hrozba bankrotu Řecka. Nejhůře si vedly bankovní společnosti. Panevropský index FTSEurofirst 300 dopoledne klesl o více než tři procenta na 886 bodů.

Také pražská burza dopoledne výrazně ztrácela, PX kolem 11:30 odepsal 4,32 pct. na 941,3 bodu. Burzu dolů táhly banky, akcie CME spadly o 10,6 pct.

Index bankovních společností STOXX Europe 600 Banks oslabil o 4,7 procenta a ocitl se nejníže od března 2009. Ztrácely hlavně francouzské banky kvůli obavám z možného snížení ratingu, jejich napojení na dluh Řecka a Itálie a spekulacím o možném znárodnění. Akcie Société Générale, BNP Paribas a Crédit Agricole oslabily o více než deset procent.

Politici nejsou schopni dohody

Poslední události ukazují, že politici nejsou schopni se sjednotit ve svém názoru, jak se vyrovnat s dluhovou krizí. Zároveň sílí obavy, že Řecko bude nuceno vyhlásit bankrot. Klid nepřineslo ani páteční jednání ministrů financí a šéfů centrálních bank skupiny G7, které neposkytlo žádné jasné informace o tom, jak chtějí země podpořit skomírající ekonomický růst.

ČTĚTE VÍCE:

Němečtí politici navíc stále častěji a otevřeněji mluví o bankrotu Řecka. Nervozitu investorů v pátek zvýšila nečekaná zpráva o rezignaci Jürgena Starka z vedení Evropské centrální banky. Spekuluje se, že za jeho odchodem stojí jeho odmítavý postoj k nákupu státních obligací, napsala agentura Reuters.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
VYVÍJEJ V JAVĚ!

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 50 000 - 90 000 Kč