Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Exekuce českého majetku údajně pokračují v Paříži

Paříž | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paříž | foto: Profimedia

PRAHA Pařížský soud stejně jako dříve vídeňský uznal nárok společnosti Diag Human na odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou ze strany České republiky, které mu před téměř třemi lety přiznal rozhodčí soud.

Informoval o tom právní zástupce firmy Jan Kalvoda, podle
něhož nyní nárokovaná částka činí více než deset miliard korun.

Podle serveru Ekonom.cz Diag Human zažádal ve Francii o exekuci dalšího českého majetku. Firma Diag Human pokračuje v exekucích, které na základě Newyorské úmluvy nechává vypisovat na majetek České republiky v zahraničí. Po Vídni z minulého týdne nyní následuje Paříž.

Čtěte více:


Podobně jako dříve rakouský soud, rozhodl již minulý týden i pařížský Vrchní soud o tom, že "nárok Diag Human je vykonatelný".

"Pařížský Vyšší soud rozhodl o právní moci a vykonatelnosti Konečného rozhodčího nálezu v jejím sporu s Českou republikou," řekl Ekonomu Kalvoda. Konkrétní majetek českého státu, na nějž se má vázat pařížská exekuce však Kalvoda odmítl specifikovat.

Co se bude zabavovat?
K výkonu exekuce, která proběhne pravděpodobně v nejbližších dnech, se podle Ekonomu nabízejí například české pohledávky, peníze na účtech, dluhopisy, či umělecká díla, ale také budovy v majetku českého státu.

Asi nejzajímavějším objektem, kterého se může exekuce týkat, je podle Ekonomu zřejmě České kulturní centrum v Paříži. Budova číslo 18 v rue Bonaparte je úzce spojena s českou historií, roku 1916 zde například sídlila Masarykova prozatímní vláda. Nyní zde mají své pařížské sídlo mimo jiné agentury Czech Trade, Czech Invest a Czech Tourism.

Česko: spor stále běží
Diag Human podobně jako v Rakousku postupuje podle Newyorské úmluvy, která umožňuje vzájemném uznávání a výkonu arbitrážních nálezů. Česká republika bude mít opět čtyři týdny na to, aby předložila své protiargumenty.

Pozice státu zůstává neměnná – Česká republika bude na základě bodu 5 Newyorské úmluvy dokazovat, že arbitrážní spor s Diag Human o náhradu škody za překažený obchod s krevní plazmou, stále trvá, běží odvolání a proto nelze aplikovat ani úmluvu, ani exekuci.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!