Úterý 22. září 2020svátek má Darina 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Exministr Řebíček je 'bankéř', půjčil 40 milionů vlastníkovi Viamontu

Září 2006: Mirek Topolánek sestavuje vládu. V křesle ministra dopravy usedá někdejší spolumajitel společnosti Viamont Aleš Řebíček (ODS). Po jeho nástupu do funkce začíná firma prosperovat a získává množství státních zakázek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Září 2006: Mirek Topolánek sestavuje vládu. V křesle ministra dopravy usedá někdejší spolumajitel společnosti Viamont Aleš Řebíček (ODS). Po jeho nástupu do funkce začíná firma prosperovat a získává množství státních zakázek | foto: Lidové noviny

PRAHA Bývalý ministr dopravy Topolánkovy vlády Aleš Řebíček ještě jako poslanec půjčil firmě IDS - inženýrské a dopravní stavby 40 milionů korun za čtyřprocentní úrok. Právě IDS od Řebíčka letos odkoupila jeho společnost Viamont, která vydělávala na státních zakázkách.

Řebíček svoji společnost Viamont neprodal IDS přímo. Svůj většinový podíl prodal litoměřickému podnikateli Miroslavovi Plíhalovi. Teprve on později firmu prodal IDS. O půjčce informuje MF DNES (MfD).

Prodej Viamontu přinesl Řebíčkovi 242 milionů korun, za které si pořídil například jachtu nebo nemovitosti v Toskánsku a Dubaji. Podle výroční zprávy je Řebíčkův úvěr jedinou půjčkou, kterou IDS loni měla.

Čtěte více

Dříve regionální stavební firma Viamont se díky státním zakázkám dostala mezi tuzemskou stavební smetánku. Po Řebíčkovu příchodu na ministerstvo v roce 2006 se totiž začalo společnosti nebývale dařit.

Řebíčkovo impérium

Společnosti exministra Řebíčka už jsou zcela rozprodané. Stavební část Viamont DSP odkoupila firma Strabag. Ta získala za dobu, kdy byl Řebíček ve funkci, miliardové zakázky. Zdeněk Bakala od bývalého šéfa dopravy koupil Nákladní železniční dopravu. Samotný Viamont letos ovládl IDS - inženýrské a dopravní stavby.

Řebíček nyní čelí policejnímu vyšetřování zkoumajícímu právě prodej Viamontu.

Podle propočtů Hospodářských novin měl Viamont v roce 2003 po zdanění zisk těsně přes dvacet milionů a v roce 2005 téměř čtyřicet milionů. Od roku 2006 do roku 2008 se ale obrat i příjmy firmy zmnohonásobily.

Za toto období Viamont vyhrál tendry za dvanáct miliard korun. V roce 2007 dosáhl zisku 192 milionů, a vloni dokonce téměř tři sta milionů korun. Bez zajímavosti není ani fakt, že Viamont často vyhrával tendry na dopravní stavby českých železnic a silnic.

Pode Řebíčka expanze Viamontu s jeho ministerským postem neměla nic společného. "Podíl ve firmě jsem prodal ještě před lednem 2007," tvrdil loni LN.

Podobně strmý růst zažila za Řebíčkova ministrování také společnost IDS. V letech 2008 až 2009 zažila společnost díky stavebním zakázkám růst tržeb až o 355 procent. Nejvyšší manažeři IDS si tak mohli za dvacet měsíců rozdělit přes sto milionů korun.

Řebíček je nyní také vyšetřován kvůli údajnému úplatku teplickému podnikateli, který měl svědčit proti jeho stíhanému bratrovi Adamovi.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...