Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Exministr Šmerda skončil na vnitru, míří do České pošty

Radek Šmerda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radek Šmerda | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Bývalý ministr dopravy Radek Šmerda rezignoval na funkci náměstka ministra vnitra pro informační technologie. Odchází do vedení České pošty, kde bude připravovat projekty veřejné správy.

Své více než roční působení na vnitru spojil Šmerda hlavně se spuštěním základních registrů, které jsou v provozu od července loňského roku. Ve funkci jej nahradí dosavadní ředitel jeho kanceláře Petr Solský.

Nástupce Bárty

Pětatřicetiletý exministr nastoupil na vnitro v půlce listopadu předloňského roku, předtím byl necelé tři měsíce ve funkci ministra dopravy po rezignaci Víta Bárty (VV). Od července 2010 byl Bártovým náměstkem, za ministerstvo dopravy mimo jiné zasedal v dozorčích radách ČSA a Českých drah.

Byl také předsedou řídícího výboru drah. Na funkci ministra dopravy nestraník Šmerda rezignoval na žádost Věcí veřejných, které ho do vlády nominovaly.

"Již při svém nástupu jsem avizoval, že své působení považuji za časově omezené, spojené hlavně se spuštěním základních registrů," vzkázal bývalý ministr dopravy Šmerda skrze mluvčího.

Šmerdovi se podařilo elektronickou databázi údajů o obyvatelích, kterou sdílejí úřady po celém Česku, spustit bez problémů 1. července i přes kritiku mnohých odborníků o její nepřipravenosti. Šmerda byl také výrazným kritikem nefunkčního registru vozidel.

Podle serveru Týden.cz míří Šmerda do vedení České pošty, kde by měl na starosti projekty veřejné správy, pod které spadají například Czech Pointy a provoz datových schránek. Smlouvu o s poštou ale zatím podepsanou nemá.

Nedávno exministr ucházel také o místo šéfa pražského dopravního podniku, kterým se však nakonec stal bývalý manažer společnosti T-Mobile Milan Křístek.

Posty Radka Šmerdy

Radek Šmerda, nový ministr dopravy

Šmerda od konce 90. let spolupracoval jako poradce s poslancem Pavlem Severou (KDU-ČSL). Od ledna 2007 do dubna 2008 byl ředitelem kabinetu ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL), v dubnu 2007 se stal jejím náměstkem a ve funkci vydržel do nástupu vlády Jana Fischera.

Poté působil jako asistent místopředsedy Vrchního soudu v Praze, od října 2009 do loňského března byl náměstkem generálního ředitele Vězeňské služby pro právo a správní činnost.

,
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...