31. října 2019 13:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Expedice Tatra kolem světa 2 představí i české firmy, říká ministr Havlíček

Expedice Tatra kolem světa 2 vyrazí na cestu 22. 2. 2020. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Expedice Tatra kolem světa 2 vyrazí na cestu 22. 2. 2020. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

PRAHA Cestovatelská expedice Tatra kolem světa 2 představí podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) v zahraničí i české firmy a jejich inovativní výrobky. Jde například o produkty 3D tisku, virtuální reality nebo výrobky z karbonu.

Pokud se bude chtít firma zúčastnit, měla by se propojit buď online přímo se členy expedice, anebo kontaktovat MPO, uvedl ministr. Do budoucna je úřad podle něj připraven pomoci i finančně, což se bude odvíjet podle individuálních případů.

„Je to tříletý projekt a já bych tady nerad sliboval něco, co uděláme jednorázovým aktem. Každý týden se v různých zemích bude řešit něco jiného. Jsme hotlinkou a servisem v každé zemi, uvidíme, jak se to bude vyvíjet,“ řekl ministr Havlíček.

Magické datum zní 20. 2. 2020. Tento den vyrazí na cestu expedice Tatra kolem...
Marek Havlíček (vlevo) a Petr Holeček, dvojice, která stojí za expedicí Tatra...

Vůz by měl v příštích třech letech ujet zhruba 270 000 kilometrů v téměř 70 zemí pěti kontinentů. Tam, kde zastaví, budou členové expedice pořádat na podporu českého průmyslu prezentační akce. K dispozici budou mít zázemí téměř v každé zemi, kde sídlí státní obchodní zastoupení. Na cestu se vydá 22. února.

Cesta může podle ministra ukázat nejen to, v čem Česko bylo dobré v minulosti, jelikož expedice navazuje na úspěšnou výpravu Tatra kolem světa z konce 80. let minulého století. „Ale i to, na čem nyní pracujeme a co je naše vize do budoucnosti, takže jsme to propojili s novou značkou České republiky Czech Republic: The Country For The Future. Zapojili jsme všechny naše pobočky CzechTradu a CzechInvestu čili, které by měly reprezentovat náš byznys,“ uvedl Havlíček. Oceňuje, že se díky této akci bude moct stát a tuzemské firmy prezentovat „přirozenou cestou“.

Výprava v 80. letech byla původně pětičlenná a jela speciálně upraveným vozem Tatra T 815 GTC. Její nástupci budou mít k dispozici rovněž speciál, vůz Tatra T 815 4x4 v expediční úpravě. Stálí členové výpravy budou čtyři, v některých úsecích ale pojede ve vozidle najednou až 14 lidí. Celkové náklady expedice od koupě vozu přes stavbu obytné části po přepravu se odhadují až na 25 milionů korun. Spoluorganizátoři Marek Havlíček a Petr Holeček z velké části financují cestu z vlastních zdrojů, zatím tři miliony získali také z veřejné sbírky na serveru Hithit.

ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...