Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Experti varují před hackerskými útoky na internetové bankovnictví

Práce s počítačem (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Práce s počítačem (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česká bankovní asociace varuje před novou formou hackerských útoků. Jejich cílem je ovládnout klientův počítač, získat tak přístup k jeho internetovému bankovnictví a následně převést peníze na útočníkův účet. Nyní eviduje napříč bankovním sektorem napadení několika klientů, peníze odcizené z účtů klientů zatím nebyly.

Útok je podle odborníků na kybernetiku rafinovanější než většina předchozích případů. Vyznačuje se tím, že se snaží obejít i standardně používanou dvoufaktorovou autentizaci ovládnutím nejen počítače, ale i chytrého telefonu.

Míří přímo na klienty

"Systémy bank napadeny nejsou, útok míří primárně na klienty, a proto považujeme za nezbytné klienty především varovat. Cílem útoku může být kterýkoliv uživatel internetového bankovnictví," uvedl náměstek výkonného ředitele ČBA Jan Matoušek.

Týká se to i jiných zemí

Vedle České republiky byly podobné hackerské útoky zaznamenány také v dalších evropských státech, především ve Velké Británii, Portugalsku nebo Turecku.

Experti na zabezpečení bankovních systémů tvrdí, že útoky hackerů jsou vedeny prostřednictvím viru (trojského koně).

Ten se snaží v několika stupních obejít autentizaci klienta tak, aby útočníci mohli provádět neautorizované transakce na jeho účtu. Zejména pokud klient nechá v zavirovaném počítači čipovou kartu, je možné jeho účet napadnout.

Napadají i chytré telefony

Novým zjištěním je to, že se útočníci snaží napadnout i mobilní telefony, a získat tak přístup i k účtům klientů, kteří používají při práci s internetovým bankovnictvím ověřovací SMS zprávy. K tomu dochází tak, že je klient nevědomky přesměrován do podvrženého internetového bankovnictví, kde je vyzván k instalaci programu (škodlivého mallwaru) na svůj chytrý telefon.

Jak se chránit

I chytré mobilní telefony by měly mít nainstalovanou antivirovou ochranu. Pokud má klient jakékoli pochybnosti při přihlašování do on-line aplikace nebo při práci s bankovním účtem v internetovém rozhraní, neprodleně by měl kontaktovat klientskou linku své banky.

Asociace připomíná, že do chytrých mobilních telefonů by měl klient instalovat pouze prověřené aplikace, speciálně ve vazbě na mobilní bankovnictví.  Mají otevírat pouze důvěryhodné e-maily od známých a očekávatelných odesílatelů. Pokud se jeví e-mail podezřele, je rizikové jej otvírat či pracovat s jeho přílohami nebo odkazy.

"Čím dříve podivné toky na svých účtech klient identifikuje, tím méně škod mohou hackeři napáchat.

Proto je nutné, aby klienti pravidelně kontrolovali zůstatky a transakce na svých účtech a v případě pochybností se obrátili na svou banku," upozornila asociace.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.