24. května 2013 10:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BRZEK: Extrémní růst v USA

růst | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy růst | foto: Shutterstock

Investoři na akciových trzích si museli zvyknout v uplynulých letech na řadu extrémních situací. Jednoho výrazného extrému jsme svědky i aktuálně u širšího amerického indexu S&P 500. Tento sledovaný index od 15. listopadu loňského roku vytrvale roste bez výraznější korekce, za kterou je považován protipohyb ve výši minimálně 5 procent.

Tato situace trvá již více jak šest měsíců a jedná se o nejdelší bezkorekční období v rámci současného býčího trhu, který byl nastartován v březnu 2009. O něco málo kratší období s touto charakteristikou bylo k vidění na trhu na přelomu let 2010 a 2011. Posledním obdobím, kdy bylo dosaženo delšího růstu, byl červen 2006 až březen 2007 (krátce před vrcholem trhu a následnými výraznými propady). V tomto období se index bez korekce zhodnotil o téměř 20 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

Extrémnost současné situace podtrhuje fakt, že v rámci aktuální situace došlo již k růstu indexu o 23 procent a to v téměř o třetinu kratším čase. Za současným extrémním růstem stojí již mnohokrát zmiňovaná extrémní aktivita americké centrální banky, která nadále odkupuje na trhu aktiva v hodnotě 85 miliard USD měsíčně.

Přestože ve středu šéf Fedu nejprve uklidňoval, že pokračování programu je důležité, následně zveřejněný zápis z posledního měnového zasedání poukázal na vyšší pravděpodobnost toho, že by mohlo docházet k jeho postupnému omezování. Současný růst bez korekce bude ukončen rozhodně dříve, než k definitivnímu rozhodnutí dojde. V kontextu vývoje z posledních dnů se domnívám, že období bez korekce se již výrazně neprodlouží a v následujících dnech bude zaznamenán propad o 5 procent.

David Brzek, makléř Fio banky