25. listopadu 2009 9:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Facebook a hry? To je dnes miliardový byznys

Facebook (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

SAN FRANCISCO Hry Mafia Wars, Farmville a další od vývojářské společnosti Zynga lámou na Facebooku všechny rekordy. V žebříčku deseti nejúspěšnějších her je jich hned pět a hraje je přes sto milionů lidí. Odborníci odhadli hodnotu firmy na jednu miliardu dolarů.

Hodnota americké společnosti Zynga Inc., která je tvůrcem her Mafia Wars, Farmville, Fishville a dalších, které na sociální síti Facebook hraje měsíčně 100 milionů hráčů, by mohla dosáhnout až miliardy dolarů (více než 17 miliard korun). Podle agentury Bloomberg to vyplývá z tržní ceny jednoho z menších rivalů firmy.

Tento měsíc koupil druhý největší producent her na světě společnost Electronic Arts Inc. dalšího z výrobců her pro sociální sítě Playfish Inc. za 400 milionů dolarů, což je trojnásobek až čtyřnásobek jeho ročních tržeb.

Podle Justina Smithe, zakladatele blogu Inside Social Games, který se zabývá hrami na komunitních serverech, bude mít Zynga letos příjmy 210 milionů dolarů a příští rok 355 milionů dolarů. Své odhady založil na očekávaných příjmech na jednoho hráče ve všech hrách Zyngy a počtu aktivních hráčů za den.

V případě, že by Zynga vstoupila na burzu, tak by se podle Terryho Schallicha, šéfa kapitálových trhů investiční banky Pacific Crest Securities věnující se technologickým firmám, mohla její hodnota vyšplhat k miliardě dolarů. "Pokud by bylo vydání primární emise akcií načasováno na polovinu roku 2010 nebo později, pak očekáváme, že by cena mohla dosáhnout miliardy dolarů nebo více," řekl Schallich.

Více si k tématu přečtěte ve středečním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!