Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Facebook chce vést podmořský kabel z nedotčené pláže v Oregonu. Místní se bouří

Městečko Tierra del Mar v Oregonu bojuje s Facebookem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Městečko Tierra del Mar v Oregonu bojuje s Facebookem. | foto: ČTK

TIERRA DEL MAR / PRAHA Městečko v americkém Oregonu Tierra del Mar bojuje s Facebookem. Mediální gigant si tam koupil pozemek a uprostřed klidné oblasti hodlá postavit výstupní bod pro podmořský internetový kabel, který má spojovat Ameriku s Asií. Místní obyvatelé jsou proti. Napsala to agentura Reuters.

V klidném pobřežním městě nemají semafory ani mobilní služby a funguje tam pouze jeden obchod se smíšeným zbožím a starožitnictví. Obyvatelé si chtějí zachovat nedotčenou pláž, lemovanou borovicemi a obývanou divokými zvířaty. 

Podle zástupců Facebooku je Tierra del Mar jedno z mála míst západního pobřeží USA vhodných pro vysokorychlostní spojení s Asií. Kabel má propojit datové centrum Facebooku v oregonském Prinevillu, přes Tierru del Mar, s Japonskem a Filipínami. Společnosti tak chce jeho pomocí pokrýt zvyšující se poptávku po internetových službách, informuje agentura AP.

Městečko Tierra del Mar v Oregonu bojuje s Facebookem.
Městečko Tierra del Mar v Oregonu bojuje s Facebookem.


Obyvatelé se ale obávají, že vrtání při instalaci podmořského vedení může poškodit základy domů a kanalizaci. Poukazují i na skutečnost, že Tierra del Mar je obytná zóna sousedící s nedotčenou pláží. Pokud by k instalaci kabelu došlo, přilákalo by to podle rezidentů další investory.

„Je to obrovský precedent. Když jednou otevřete břehy těmto společnostem, rozlezou se do všech stran,“ říká obyvatelka Patricia Rogersová.

Krajská rada v oregonském Tillamooku hlasovala v poměru dvě ku jedné pro vybudování projektu. „Věřím, že když bude hotov, obyvatelé ani nepoznají, že se něco změnilo,“ říká oregonský úředník David Yamamoto. Podle něj je projekt podobný závádění jiných služeb, jako byla například elektřina.

Už v minulosti občané přitom odporovali plánu investorů, kteří chtěli z bývalé místní farmy udělat golfový resort. Nakonec tam díky nim vznikla přírodní rezervace.

,Uvidíte pouze poklop´

Dceřinná společnost Facebooku odkoupila část pláže pro umístění kabelu v roce 2018 od bývalého hráče NFL Joeyho Harringtona. Firma mu za pozemek o velikosti deseti tenisových hřišt údajně zaplatila 495 tisíc dolarů (přes 11 milionů korun).

Podle zástupců Facebooku budou práce spojené s instalací kabelu trvat asi měsíc. Území si prý pečlivě vybrali a téměř ho nenaruší. Vidět by měl být pouze poklop. Kabel se vyhne místům, kde jsou rybářské sítě a zároveň nesmí poškodit chráněné podmořské kaňony, které jsou domovem mnohých živočichů.

„Čím více lidí využívá internet, existující síť už nestačí. Tento nový projekt pomůže lidem, aby jejich připojení bylo efektivnější,” pronesla ve vyjádření pro americkou tiskovou agenturu společnost Facebook. Další detaily projektu odmítla uvést. 

Podle Mezinárodní telekomunikační unie se od roku 2008 počet uživatelů internetu zvedl o 3 miliardy. V současné době ho využívá asi 4,1 miliardy lidí. Pro přenos dat a volání mezi kontinenty se z 99 % využívají právě podmořské kabely. Výstupních bodů pro vedení je na světě již okolo 800.

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...