16. května 2017 10:30, aktualizováno  11:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Facebook je arogantní a čte mé zprávy za 10 let, říká muž, který obra porazil

Právník Max Schrems, který vede soudní válku proti předávání údajů z Evropy do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Právník Max Schrems, který vede soudní válku proti předávání údajů z Evropy do... | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Největší sociální síť používá naše osobní údaje, aby lépe prodávala reklamu. „To ale neznamená, že musí číst moje zprávy za posledních deset let,“ říká právník Max Schrems, který vede soudní válku proti předávání údajů z Evropy do USA.

V roce 2015 se Schremsovi podařilo uspět u Evropského soudního dvora, který zrušil dohodu Bruselu s Washingtonem zajišťující tok osobních údajů přes Atlantik. Její náhradu pak loni dojednala česká eurokomisařka Věra Jourová.

Internetoví obři jako Facebook, nebo Google jsou monopoly jako každé jiné. Problém s největší sociální sítí je ale v jejím přístupu. „Je to arogantní firma, narozdíl od jiných vůbec s nikým nekomunikuje,“ řekl v rozhovoru pro LN rakouský právník Max Schrems, který v úterý vystoupí v Praze.

Například Google má v Česku kancelář a komunikuje s veřejností i novináři. Facebook oproti tomu třeba v Praze zástupce nemá, byznys řeší jeho zástupci z centrály v irském Dublinu, veřejné záležitosti pro Střední Evropu má na starosti kancelář v Budapešti.

Evropská soudní válka

Schrems vede celoevropské tažení proti zneužívání osobních údajů, a to hned na několika soudních frontách.

V jádru je pak navíc snaha, aby se data nedostávala skrze online firmy pocházející převážně z USA do rukou tamních zpravodajských služeb v čele s NSA, jak ukázala kauza Edwarda Snowdena.

Schrems se o dodržování ochrany dat u Facebooku začal zajímat poté, co v roce 2011 požádal sociální síť, aby mu poskytla všechny údaje, které o něm uchovává. Na CD, které dostal, byl dokument s více než 1200 stránkami. V dokumentu byly i údaje, které již dříve vymazal.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky