8. října 2010 15:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Facebook nabídne více soukromí, brání se tak kritice

Facebook - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook - ilustrační foto | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PALO ALTO Přátelství na Facebooku je ve skutečnosti jenom chiméra. To si začínají uvědomovat jak uživatelé, tak tvůrci sítě. A ne každý majitel účtu je s tímto faktem spokojen. Často je dost hloupé odmítnout šéfa a nepřidat si ho mezi facebookové přátele, na druhou stranu není úplně nejlepší, aby o vás váš šéf věděl všechno.

Kvůli kritice ze strany uživatelů a zvyšující se konkurenci ze strany Googlu přichází zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg se změnami, které uživatelům zlepší kontrolu nad jejich osobními informacemi.

Facebook tak připravil tři nové prvky, které by měly uživatelům usnadnit práci s osobními informacemi. Nejzásadnějším z nich by měla být funkce takzvaných "Skupin". Ta by měla umožnit vymezit určitý okruh lidí, se kterými budou uživatelé sdílet své fotografie a vzkazy.

facebook grafika


Uživatelé se tak budou moci rozhodnout, jestli je skupina veřejná, či soukromá a budou moci určit, kterou informaci sdílet s jakou skupinou. Novinkou spojenou se skupinami by měl být i skupinový chat, který na Facebooku doposud neexistoval.

Služba podobná skupinám existovala již dříve. Kvůli její složitosti ji využívalo pouze pět procent uživatelů. V kontrastu s tímto faktem očekává šéf Facebooku, že novinku využije na 80 procent uživatelů.

Facebook by se měl podobat skutečnému životu
Tato změna je experty označována jako zrcadlení skutečného života. Lidé se sice znají se spoustou lidí, ale jisté informace říkají jen svým nejbližším. Zároveň dodávají, že by to mělo značně ulehčit sdílení osobních informací na Facebooku.

"Jestliže se nám to podaří, tak ‚odemkneme‘ značné množství dat, které by lidé chtěli sdílet, ale bojí se je poskytnout z důvodu svého soukromí," řekl Mark Zuckerberg a dodal, že komunikace s různým typem lidí je dneska velký problém, se kterým sociální sítě musí vyrovnat. Podle Zuckerberga potřebuje tento problém spíše "sociální" než technické řešení.

Vše o uživateli půjde stáhnout v jediné složce
Druhou změnou je větší ochrana osobních údajů před hrami a dalšími aplikacemi, které v rámci Facebooku fungují. Informační panel bude ukazovat, jaké oprávnění mají aplikace a webové stránky k uživatelskému profilu. Uživatel tedy uvidí všechny aplikace, které sám autorizoval, a jak tyto aplikace využívají jeho osobních dat. Zároveň by tento nový prvek neměl poskytovat žádné další informace o majiteli účtu případným inzerentům.

Poslední novinkou by měla být možnost stáhnout si všechny informace, které kdy uživatel na svém profilu sdílel. V jedné zazipované složce tak člověk obdrží své fotografie, komentáře, odkazy či osobní data.

Marek Zuckerberg to okomentoval slovy: "Všichni vlastní svoje osobní data, a proto je mohou využít i u ostatních služeb než jenom na Facebooku." Při stahování svého obsahu Facebooku bude muset každý uživatel znovu napsat svoje přihlašovací jméno a heslo. Důvodem je snaha vyhnout se ukradení těchto dat třeba během nepřítomnosti uživatele u počítače.

Důvod změn? Google
Oznámení Facebooku přišlo jen pár měsíců poté, co jeden ze zaměstnanců vyhledávače Google publikoval stať, ve které poukazoval na to, že člověk je obklopen různými skupinami lidí, což Facebook doposud nereflektoval.

"Víte, je to takový preventivní útok proti Googlu," řekl analytik Ray Valdes ze společnosti Gartner, která se zabývá výzkumem a poradenstvím v oblasti technologií.

Google, který zaujímá dvě třetiny trhu internetového vyhledávání, se sám snaží najít cestu do světa sociálních sítí. Google dokonce již skoupil několik společností zabývajících se vývojem sociálních sítí. Minulý měsíc například výkonný řiditel Googlu Eric Schmidt řekl, že firma od podzimu bude začleňovat prvky typické pro sociální sítě do svých produktů.