Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Facebook přiznal, že sleduje uživatele i bez jejich povolení

Mark Zuckerberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mark Zuckerberg | foto: Reuters

Sociální síť Facebook přiznala, že sleduje své uživatele i přestože si to na svých zařízeních nepřejí. Digitální firma to napsala ve své odpovědi na dopis amerických senátorů Joshe Hawleyho a Chrise Coonse. Ti v listopadu požádali firmu, aby respektovala své uživatele a nezveřejňovala jejich polohu, když si to nepřejí.

Digitální gigant senátorům nastínil důvody, proč sleduje své uživatele a jakými způsoby může zjistit, kde se nachází, i když mají na svých zařízeních vypnutou možnost sledování.

Skrze operační systém je může stopovat díky cíleným reklamám. Facebook přiznal, že dokáže polohu uživatele vydedukovat díky různým vodítkům, jako jsou místa označené v příspěvcích nebo IP adresy jejich telefonu, tabletu nebo počítače.

Takto nasbírané informace nejsou však přesné a spolehlivé jako přímé facebookové sledování. Firma nicméně v dopise napsala, že tyto informace přesto sbírá kvůli bezpečnostním důvodům. Například, kdyby byl uživatelův účet aktivován z neznámého zařízení nebo aby zabránila „šíření falešných informací“.

Facebook také přiznal, že i přes uživatelův zákaz cílí reklamy na základě polohy získané z těchto zdrojů. Facebook totiž nepovoluje uživatelům vypnout reklamy, získané sledováním zařízení. Povoluje jim ale zablokovat, aby Facebook získal přesná data o jejich poloze použitím systému aplikace.

„Na Facebooku jsou všechny reklamy cíleny na základě polohy uživatele. Většinou se jedná o region nebo město. Kdyby to nefungovalo takhle, lidé z Washingtonu by mohli dostávat reklamy na služby nebo produkty z Londýna a naopak,“ napsala společnost v dopise senátorům.

„Oceňuji, že se Facebook snaží informovat uživatele ohledně jejich možností. Cítím ale jisté znepokojení, že veškeré tyto snahy jsou nedostatečné a zavádějící vzhledem ke způsobu, jak Facebook s daty nakládá,“ prohlásil senátor Coons.

Zároveň uvedl, že Facebook v dopise de facto potvrdil, že mu nelze zabránit v tom, aby bez povolení využíval informace o poloze svých uživatelů a zasílal jim reklamy. „Facebook prohlašuje, že sami uživatelé kontrolují soukromí svých účtů. Ve skutečnosti ale nemají možnost zabránit svému sledování,“ dodal Coons.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...