Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 8 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Facebook přiznal, že sleduje uživatele i bez jejich povolení

Mark Zuckerberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mark Zuckerberg | foto: Reuters

Sociální síť Facebook přiznala, že sleduje své uživatele i přestože si to na svých zařízeních nepřejí. Digitální firma to napsala ve své odpovědi na dopis amerických senátorů Joshe Hawleyho a Chrise Coonse. Ti v listopadu požádali firmu, aby respektovala své uživatele a nezveřejňovala jejich polohu, když si to nepřejí.

Digitální gigant senátorům nastínil důvody, proč sleduje své uživatele a jakými způsoby může zjistit, kde se nachází, i když mají na svých zařízeních vypnutou možnost sledování.

Skrze operační systém je může stopovat díky cíleným reklamám. Facebook přiznal, že dokáže polohu uživatele vydedukovat díky různým vodítkům, jako jsou místa označené v příspěvcích nebo IP adresy jejich telefonu, tabletu nebo počítače.

Takto nasbírané informace nejsou však přesné a spolehlivé jako přímé facebookové sledování. Firma nicméně v dopise napsala, že tyto informace přesto sbírá kvůli bezpečnostním důvodům. Například, kdyby byl uživatelův účet aktivován z neznámého zařízení nebo aby zabránila „šíření falešných informací“.

Facebook také přiznal, že i přes uživatelův zákaz cílí reklamy na základě polohy získané z těchto zdrojů. Facebook totiž nepovoluje uživatelům vypnout reklamy, získané sledováním zařízení. Povoluje jim ale zablokovat, aby Facebook získal přesná data o jejich poloze použitím systému aplikace.

17.prosince 2019 v 19:55, příspěvek archivován: 19.prosince 2019 v 16:21

.@Facebook admits it. Turn off “location services” and they’ll STILL track your location to make money (by sending you ads). There is no opting out. No control over your personal information. That’s Big Tech. And that’s why Congress needs to take action https://t.co/R1LuLcP1LP

„Na Facebooku jsou všechny reklamy cíleny na základě polohy uživatele. Většinou se jedná o region nebo město. Kdyby to nefungovalo takhle, lidé z Washingtonu by mohli dostávat reklamy na služby nebo produkty z Londýna a naopak,“ napsala společnost v dopise senátorům.

„Oceňuji, že se Facebook snaží informovat uživatele ohledně jejich možností. Cítím ale jisté znepokojení, že veškeré tyto snahy jsou nedostatečné a zavádějící vzhledem ke způsobu, jak Facebook s daty nakládá,“ prohlásil senátor Coons.

Zároveň uvedl, že Facebook v dopise de facto potvrdil, že mu nelze zabránit v tom, aby bez povolení využíval informace o poloze svých uživatelů a zasílal jim reklamy. „Facebook prohlašuje, že sami uživatelé kontrolují soukromí svých účtů. Ve skutečnosti ale nemají možnost zabránit svému sledování,“ dodal Coons.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Vlak společnosti Arriva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Vlak společnosti Arriva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Vlak společnosti Arriva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!