4. února 2019 5:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Facebook slaví 15 let. Kde skončili jeho majetní spoluzakladatelé?

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

PRAHA Sociální síť Facebook byla poprvé spuštěna 4. února 2004. Webová stránka určená původně pouze pro studenty vysokých škol na Harvardu, Columbii, Stanfordu a Yaleu. Momentálně má internetový gigant přes 2 miliardy uživatelů a více než 30 tisíc zaměstnanců.

Nejznámější tváří sociální sítě Facebook je bezesporu Mark Zuckerberg. Ten však u zrodu technologické firmy nestál sám. Společně s ním firmu založili ještě další čtyři studenti a kolegové - Eduardo Saverin, Andrew McCollum, Dustin Moskovitz a Chris Hughes.

Jako nejhlavnější parťák Zuckerberga by se dal označit Saverin, se kterým se domluvil na tom, že každý z nich investuje do projektu tisíc dolarů. O měsíc později se k nim přidali McCollum, Moskovitz a Hughes. Tato sestava se postarala o to, aby se Facebook postupně dostal na všechny americké univerzity. Jak jsou na tom spoluzakladatelé nyní? Všichni zmiňovaní jsou miliardáři, tedy kromě jednoho.

Mark Zuckerberg

Nejbohatším ze všech zakladatelů je Mark Zuckerberg, který je podle Forbesu pátým nejmajetnějším člověkem na světě. Jeho majetek přesahuje 77 miliard dolarů (1,7 bilionů korun). Dosud působí ve společnosti Facebook jako prezident a výkonný ředitel, za tuto vrcholnou pozici si nechává vyplácet symbolický jednodolarový roční plat. Patří k nejvlivnějším lidem na světě a stal se v podstatě tváří Facebooku.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Patrik Kozlík

Autor

Patrik Kozlíkpatrik.kozlik@lidovky.czČlánky