7. července 2018 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Facebook svět internetem zatím nepokryje, ukončil projekt speciálních dronů Aquila

Dron Aquila vyvinutý společností Facebook. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dron Aquila vyvinutý společností Facebook. | foto: Youtube.com

SAN FRANCISCO Facebook se rozhodl po čtyřech letech odvolat projekt Aquila. Jeden z nejambicióznějších plánů společnosti se zabýval vývojem speciálních dronů. Jejich hlavním úkolem mělo být pokrytí internetem i izolované a běžnými technologiemi špatně dostupné oblasti, ale také území s nedostatečně vyvinutou infrastrukturou.

Laboratoř v  Bridgwater ve Velké Británii provedla celkově dva velké testy připravených prototypů. Během prvního pokusu v roce 2016 stroj při přistání havaroval, v roce 2017 se udržel ve vzduchu téměř dvě hodiny a test byl označen za úspěšný. Za zrušením Aquily tak stojí především změna politiky Facebooku.

To naznačuje také technický ředitel společnosti Yael Maguire, který ve vysvětlení na svém blogu napsal: „Když jsme v roce 2014 začali s programem Aquila, jen málo společností se zajímalo o tuto oblast a tak jsme pracovali nezávisle jeden na druhém.“ Od té doby se situace na trhu ale výrazně změnila.  Na podobných projektech pracuje například společnost Google. „Bylo úžasné sledovat, že během naší práce se technologií začaly zabývat i jiné přední společnosti, včetně vývoje a konstruování vlastních vzdušných flotil,“ doplnil Maguire. Společnost se rozhodla nepouštět se v této oblasti do přímého konkurenčního boje.

Facebook se ale ambicí vyvíjet systém pro šíření internetu zcela nevzdal. V listopadu 2017 se spojil se strategickým partnerem, leteckou společností Airbus. Společně se obě firmy pustily do vývoje systému HAPS. Jde o velké horkovzdušné balóny, které by měly být schopné plnit podobnou funkci jako Aquila. Facebook zde chce zužitkovat své znalosti z vývoje dronů.

Samotné drony Aquila byly zařízením, které mělo rozpětí křídel kolem 30 metrů, to je srovnatelné například s Boingem 737. Váha dronu byla ale pouhých 400 kilogramů. Široká křídla byla osázena solárními panely. Díky nim měl být stroj schopen vydržet ve vzduchu i několik měsíců.

Ondřej Krutílek

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz