28. května 2012 17:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Facebook prý představí vlastní chytrý telefon

Facebook | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook | foto: ČTK

NEW YORK Společnost Facebook provozující stejnojmennou sociální síť se prý ještě letos chystá uvést na trh vlastní chytrý mobilní telefon. Informoval o tom deník The New York Times. Podotkl, že jde již o třetí pokus firmy o vytvoření telefonu. Facebook má téměř miliardu uživatelů, mnoho z nich přitom do sítě přistupuje právě z mobilního telefonu.

Facebook informace o svém zájmu o vlastní mobilní telefon nepotvrdil ani nevyvrátil. Odkázal pouze na své starší vyjádření. "Působíme napříč celým mobilním oborem. Spolupracujeme s operátory, výrobci zařízení, poskytovateli operačních systémů i vývojáři aplikací," uvedla firma.

Zuckerberg se bojí, že se z Facebooku stane jen aplikace na jiných mobilech

Nejmenovaný zaměstnanec Facebooku ale uvedl, že motivace firmy je jasná. Po nedávném vstupu na burzu musí hledat nové zdroje výnosů. Společnost se obává zaostávání v mobilech, které z hlediska růstu představují jednu z nejslibnějších oblastí. "(Šéf firmy) Mark (Zuckerberg) se obává, že pokud v blízké budoucnosti nevytvoří mobilní telefon, pak se z Facebooku jednoduše stane jedna z aplikací na jiných mobilních platformách," uvedl zaměstnanec.

ČTĚTE TAKÉ:

The New York Times se nicméně tážou, zda se softwarová firma naučí vyrábět hardware. Připomíná, že v podstatě jedinou firmou, která zvládá oboje, je Apple. Právě její bývalé inženýry, kteří se podíleli na vývoji úspěšného iPhonu, nyní Facebook najímá. Při předchozích pokusech o tvorbu vlastního telefonu se totiž firma přesvědčila, že potřebuje lidi se zkušenostmi.

Facebook má pro vstup na trh dobrou pozici

Deník se domnívá, že Facebook má přes obtíže zřejmě pro vstup na trh s chytrými telefony dobrou pozici. Má k dispozici kompletní operační systém, v němž lze zasílat textové zprávy, který má kalendář a adresář a zvládá i video. Společnost také připravuje vlastní obchod s aplikacemi a nedávno za miliardu dolarů pohltila populární aplikaci pro sdílení a úpravu fotografií Instagram.

A kdyby se firmě tvorba vlastního telefonu nedařila, může si koupit nějakého výrobce. Společnost z nedávného - jakkoliv rozpačitého - vstupu na burzu získala 16 miliard dolarů. Mohla by tak například snadno získat třeba problémovou kanadskou společnost Research in Motion vyrábějící telefony BlackBerry, která má hodnotu kolem šesti miliard dolarů. V úvahu prý připadá i tchajwanská firma HTC s hodnotou 11,8 miliardy dolarů.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Případný vstup Facebooku na trh s chytrými telefony by podle The New York Times nemusel nutně znamenat souboj se společností Apple, která na něm s iPhonem má silnou pozici. Místo toho lze prý čekat duel s Googlem, který vyrábí mobilní operační systém Andorid a nedávno koupil mobilní divizi Motoroly.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz