21. března 2018 11:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Facebook žalují jeho akcionáři. Důvodem je údajné zneužití dat

Mark Zuckerberg, zakladatel sociální sítě Facebook, zatím mlčí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mark Zuckerberg, zakladatel sociální sítě Facebook, zatím mlčí. | foto: Reuters

SAN FRANCISCO Akcionáři Facebooku žalují společnost kvůli poskytnutí osobních dat, které následně používala konzultační firma Cambridge Analytica. Skandál, kdy Cambridge Analytica používala data ze sociální sítě k volebním kampaním, zapříčinil také pád akcií společnosti o více než 10 procent.

Fan Yun, akcionář Facebooku, který podal žalobu, obvinil Facebook z toho, že informoval o používání uživatelských dat lživě, nebo minimálně byly tyto informace zavádějící.

Akcionáři největší sociální sítě na světě se obrátili na federální soud v San Franciscu kvůli nečestným praktikám, díky kterým se dostala společnost Cambridge Analytica k citlivým informacím 50 milionů uživatelů.

„Jsme odhodláni bojovat za to, abychom ochránili soukromé informace uživatelů,“ řekl pro Bloomberg  Paul Grewal, advokát Facebooku. „Podnikneme veškeré kroky k tomu, abychom zajistili, že k tomu opravdu dojde,“ uvedl ve svém prohlášení. 

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg se zatím ke kontroverznímu zveřejnění dat oficiálně nevyjádřil.

pkPatrik Kozlík