18. prosince 2009 15:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Falešná zpráva o útoku Íránu na Irák vyhnala ceny ropy vzhůru

Írán vyzkoušel vojenské rakety | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Írán vyzkoušel vojenské rakety | foto: AFP

LONDÝN Ceny ropy dnes odpoledne po nepotvrzených zprávách o vstupu íránských vojsk na irácké ropné pole výrazně vzrostly a americká ropa se přechodně dostala až nad 74 dolarů za barel. Ropný trh má kromě toho nadále podporu v chladném počasí v klíčové oblasti Spojených států a dnes mu pomohl i sestup dolaru ze čtvrtečních maxim.

Nejmenovaný irácký činitel dnes agentuře Reuters sdělil, že íránské síly na několik hodin vstoupily na opuštěné ropné pole Fakka na hranici obou zemí. Irácké ministerstvo vnitra však poté zprávu popřelo.

Cena americké lehké ropy WTI vystoupila až na 74,32 dolaru za barel a po 13:30 SEČ se pohybovala kolem 73,80 USD s přírůstkem více než jednoho dolaru. Severomořská ropa Brent získávala asi 80 centů a byla na zhruba 74,20 USD.

Vliv na ropný trh si udržují předpovědi mrazivého počasí na americkém severovýchodě, který je největší světovou oblastí spotřeby topného oleje.

Ropu podpořil i sestup dolaru ze čtvrteční nejvyšší úrovně k euru za více než tři měsíce.

Ceny ropy se asi dva týdny v obavách ze slabé poptávky a růstu zásob v USA vytrvale snižovaly a z téměř 80 dolarů klesly až k 68 dolarům za barel. V minulých dvou dnech však výrazně oživily.

Lidovky.cz, ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...