14. dubna 2015 15:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Falešné moravské víno před soudem. Hrozny byly z Maďarska a Slovenska

Víno. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Víno. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRNO Brněnský krajský soud se začal zabývat případem falešného moravského vína. Templářské sklepy v Čejkovicích na Hodonínsku byly před pěti lety nuceny stáhnout z trhu milion lahví. Potravinářská inspekce odhalila, že víno nepocházelo jen z moravských hroznů, ačkoliv firma na etiketě slibovala moravský původ.

Před soudem stojí dodavatel hroznů Jan Bartoň. Za porušování závazných pravidel v hospodářském styku mu hrozí půl roku vězení. Vinařství po něm žádá odškodné 100 milionů korun.

Podle obžaloby Bartoň dodal Templářským sklepům stovky tun hroznů, které vydával za moravské, ačkoli je přivezl z Maďarska a Slovenska. Před rokem ho za to brněnský krajský soud potrestal podmínkou. 

Odvolací Vrchní soud v Olomouci verdikt zrušil a nařídil, aby Krajský soud Brno opětovně zvážil všechny důkazy.

Bartoň tvrdí, že vinařům dodával jen předem dohodnuté zboží ze zahraničí a nezákonného jednání se nedopustil. Kamiony podle něj přijížděly do podniku s průvodními doklady, na nichž bylo zboží deklarováno jako dovozové hrozny. 

„Nemám pocit, že bych nějak porušil zákon,“ řekl dnes soudu Bartoň. Uvedl, že netušil, že zahraniční hrozny budou prezentovány jako moravské.

Soudkyně Dana Kancírová v úterý jednání odročila na neurčito.

Lidovky.cz, ČTK