22. října 2012 17:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Falešné obarvené hovězí z Maďarska už se našlo i na Slovensku

Titulek švédského bulvátního deníku zní „Podvod s masem: Tuny hovězího masa byly obarvené vepřové“ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Titulek švédského bulvátního deníku zní „Podvod s masem: Tuny hovězího masa byly obarvené vepřové“ | foto: aftonbladet.se

BRATISLAVA Skandál s obarveným vepřovým masem z Maďarska, které se prodávalo do zahraničí jako hovězí, dosáhl už k českým sousedům na Slovensko. Tamní ministerstvo zemědělství potvrdilo, že zpřísněné kontroly odhalily falešné maso i v zemi pod Tatrami.

Slovenská kontrola objevila podezřelé maso ve skladě distributora v Bratislavě a Košicích. „Laboratorní analýza potvrdila, že maso považované za hovězí svíčkovou bylo falšované vepřovým masem,“ oznámilo na svém webu slovenské ministerstvo zemědělství.

ČTĚTE VÍCE:

Na zásilky živočišných produktů z Maďarska se potravinářská inspekce zaměřila po odhalení skandálu s prodejem několika tun obarveného vepřového masa vydávaného za hovězí do Švédska. Maso, které může špatnou tepelnou úpravou způsobit závažné zdravotní komplikace, mělo pocházet od maďarské společnosti Filleto.

Ta se zatím ke kauze nevyjádřila. Server Lidovky.cz se se pokusil zjistit, zda se na falešné hovězí zaměřila i česká kontrola. Vyjádření Státní veterinární komise se ale v pondělí večer zatím nepodařilo získat.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zatím žádné kroky nepodnikla. „Nevím o tom, že by se taková hrozba objevila v České republice,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

mevMartin Nevyhoštěný

Najdete na Lidovky.cz