31. března 2010 10:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Falešné odbory slibují práci, ale poté jen inkasují peníze

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

ČESKÉ BUDĚJOVICE/PRAHA Přišli jste o práci a sháníte v době hospodářské krize nové místo? Žádný problém. Zaplatíte registrační poplatek 500 korun, stanete se členem sociálně odborového svazu Eusolidarita a pracovní místa se vám jen pohrnou. Takovou nabídku dostávají v současné době stovky nezaměstnaných v celé republice.

Údajný sociálně odborový svaz Eusolidarita se sídlem na pražském Václavském náměstí rozesílá elektronickou poštou uchazečům o práci zprávu o velkolepém projektu Národního protikrizového centra, jehož prostřednictvím získají v Česku zaměstnání tisíce lidí.

Problém je, že na uvedené adrese žádné podobné odbory nesídlí, stejně jako neexistuje žádné Národní protikrizové centrum. Ministerstvo práce a sociálních věcí považuje aktivity Eusolidarity za pravděpodobnou snahu o podvod.

Eusolidarita se přitom na internetových stránkách chlubí certifikátem od ministerstva vnitra a celá její prezentace vůbec vzbuzuje dojem, že se jedná o jakousi veřejnou, státem podporovanou akci.

Lidé, které Eurosolidarita prostřednictvím emailu oslovuje, tak zprvu vůbec netuší, že s nimi nejedná vládou zaštítěná organizace.

"Když jsem si ten dopis poprvé přečetl, opravdu jsem se domníval, že mi píše nějaká vládní organizace, zaměřená na boj proti hospodářské krizi," řekl LN pětačtyřicetiletý Miroslav z Českých Budějovic.

Celý článek si přečtete ve středečním vydání deníku