11. března 2015 10:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Falešný med z Číny měl značku české kvality Klasa. Už mu ji odebrali

Med doplní sladká i slaná jídla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Med doplní sladká i slaná jídla. | foto: Shutterstock

PRAHA Údajně český Dědečkův med, ve kterém inspektoři odhalili pylová zrna z Číny a a Východní Evropy, byl držitelem „značky národní kvality“ Klasa, určené pro ty nejlepší české produkty. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) už značku výrobku odebral.

Odebrání značky Klasa zdůvodňuje SZIF hrubým porušením Pravidel pro udělování národní značky Klasa. „Společnost deklaruje v technické dokumentaci u oceněných medů český původ medu, avšak dle výsledků pylové analýzy lze jako zemi původu uvést ‚Východní Evropa a Čína’, případně ‚Čína’ a východní ‚Evropa’,“ uvedl SZIF v úterním prohlášení.

Výrobce medu, společnost Včelpo, se proti závěrům inspektorů už v pondělí ohradil. Inspektoři prý dostatečně neovládají problematiku pylové analýzy a určování geografického původu medu.  V České republice již dávno nerostou a nekvetou pouze rostliny pro zdejší prostředí typické, nýbrž i rostliny importované a vyšlechtěné pro růst a přežití na našem území,“ uvedla společnost na svou obranu.

Značku Klasa mohou získat pouze ty produkty, které prokáží „nadstandardní kvalitativní charakteristiky“ a projdou kontrolou z řad potravinářských odborníků z ministerstva a nejrůznějších odborných komor a komisí. Kritici však poukazují na to, že značku mohou získat i produkty jako knedlík v prášku nebo instantní bramborák.

Najdete na Lidovky.cz