28. ledna 2015 10:29, aktualizováno  17:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na Twitteru si utahují z OVB. ‚Ani se nepodepíšou, zbabělci,‘ míní firma

Falešný účet OVB na Twitteru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Falešný účet OVB na Twitteru. | foto: TwitterReprofoto

PRAHA Poradenská společnost OVB Allfinanz začala bojovat s falešným satirickým účtem na Twitteru, který se tváří jako její oficiální. „Nemají odvahu se pod své hlášky podepsat. Fakt, že při tom jednoznačně zneužívají naše logo a název je vedlejším efektem tohoto slabošského přístupu,“ řekl ředitel komunikace OVB Dušan Pavlů.

Vtipálci začali se svými aktivitami před týdnem. Účet s logem společnosti a názvem OVBfinance získal během chvíle početnou základnu fanoušků. Nyní je sleduje už přes 3 000 účtů. 

Trvalo jen jeden den a společnost OVB se začala bránit. „Poslali jsme email redakci fakultního magazínu Univerzity Karlovy, protože máme několik indicií, že právě v okruhu tohoto magazínu myšlenka falešného profilu vznikla,“ tvrdí Pavlů. Email se po chvíli objevil na falešném twitterovém účtu. „Nečekal jsem, že mě zradí zrovna můj mentální guru...,“ komentoval krok firmy účet OVBfinance.

Reakce týmu fakultního magazínu Univerzity Karlovy na email prý OVB v jejich podezření ještě ujistila. Pátrání společnost ale nechce věnovat moc energie. „Naším úkolem není pátrat po zakladatelích falešného účtu. To je úkolem Twitteru, kterému jsme ve dvou bodech řádně porušení práv nahlásili,“ míní Pavlů.

Podle UK za falešným účtem studenti nestojí. „To, že ředitel komunikace OVB sice neví, kdo si dělá legraci z jeho značky, ale naprosto bez důkazů z toho obviní naše studenty, je výmluvným příkladem komunikace této firmy. Naši studenti za uvedeným účtem @OVBfinance nestojí, ale musím přiznat, že i mě opravdu pobavil. Velmi vtipně poukazuje na některé nekalé marketingové i komunikační praktiky, které se v praxi používají,“ řekla serveru Lidovky.cz vedoucí katedry Marketingové komunikace a PR Univerzity Karlovy Denisa Hejlová.

 A co vlastně OVB na účtu vadí? „Běžná satira jako taková nás obecně neuráží, jestliže nejde za hranu a nemanipuluje s fakty. To co nám vadí na twitterovém účtu OVBfinance je to, že autoři nemají odvahu se pod své hlášky podepsat a schovávají se za roušku anonymity,“ shrnuje Pavlů. „Fakt, že při tom jednoznačně zneužívají naše logo a název je vedlejším efektem tohoto slabošského přístupu,“ dodává.

Jaké sankce bude firma požadovat záleží podle toho, kdo za vtipem stojí. „Jestliže za tím stojí studenti, budeme další kroky zvažovat. V případě, že se ukáže, že jde o promyšlené nekalé soutěžní jednání konkurence, v takovém případě se samozřejmě budeme bránit,“ je rozhodnuto OVB.

Falešný účet OVB na Twitteru.

Falešný účet OVB na Twitteru.

S případnou žalobou by to mělo ale OVB těžké. „Ten účet je v souladu s pravidly Twitter, protože uvádí, že není oficiální a Twitter v pravidlech má, že takový typ účtu může existovat, pokud je jasně vidět, že to není pravá firma nebo člověk,“ řekl internetový konzultant a publicista Daniel Dočekal. „Kdyby nekopali zbytečně kolem sebe a vzali to s humorem, tak z toho mohli vytěžit i pozitivní publicitu,“ míní.

jzlJakub Zelenka

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!