9. června 2010 20:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Falšování statistik je v Unii zřejmě populární. Podezřelé je i Bulharsko

Vlajka EU, euro (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka EU, euro (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská komise požádala Bulharsko o vysvětlení, proč země náhle zvýšila odhad letošního rozpočtového deficitu. Její krok tak poukázal na obavy z toho, jak důvěryhodné jsou oficiální bulharské statistiky.

Komise uvedla, že statistický úřad unie Eurostat posílá do Bulharska misi, která adekvátnost záznamů o veřejných financích prověří. Ministerstvo financí země takový krok přivítalo a věří, že auditoři unie v bulharských statistických výkazech nenajdou nic znepokojujícího.

Čtěte více

Bulharsko muselo v dubnu odložit plány se zavedením

Obavy z falšování

Kvalita statistik je v Evropské unii citlivým tématem poté, co se loni zjistilo, že Řecko roky předkládalo podstrčená čísla. Nyní země prochází krizí kvůli splácení dluhopisů a tyto potíže mají i některé další členské státy eurozóny. Kvůli obavám komise o kvalitu bulharských výkazů vzrostly náklady na pojištění jeho dluhopisů pro případ restrukturalizace nebo nesplácení na 11měsíční maximum.

eura, protože se ukázal zatajený rozpočtový deficit za minulý rok. Způsobily ho desítky nezaúčtovaných státních zakázek, které ale podepsala předchozí vláda.

Země pak oznámila, že na letošní rok zvýší cíl rozpočtového deficitu na 3,8 procenta hrubého domácího produktu, když předchozí plán uváděl deficit nulový. Vláda se při tom odvolala na pokračující hospodářskou recesi, která jí snížila příjmy, napsala agentura Reuters.

ČTK