5. srpna 2011 17:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Fannie Mae spustila krizi, teď chce další pomoc

Hypotéka (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hypotéka (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON Americká hypoteční agentura Fannie Mae prohloubila ve druhém čtvrtletí ztrátu na 5,18 miliardy USD (88,1 miliardy Kč) z loňských srovnatelných 3,13 miliardy USD kvůli pokračujícím problémům na hypotečním trhu. Firma tak požádala o další státní pomoc 5,1 miliardy USD. Fannie Mae je největším poskytovatelem financí na hypotéky ve Spojených státech.

Další zhoršení hospodaření ve druhém čtvrtletí podle firmy odráží přetrvávající slabý výkon trhů s bydlením a hypotékami. Ty zůstávají pod tlakem kvůli vysoké nezaměstnanosti a dlouhodobému poklesu cen domů. Na svém vrcholu byly ceny domů ve třetím čtvrtletí 2006.

Jak fungují hypoteční agentury?

Fannie Mae a Freddie Mac kupují hypoteční úvěry od bank a dalších úvěrových institucí. Ty pak jako balíčky přemění na obligace pojištěné proti nesplácení, které nabízejí investorům po celém světě.

Ztráta zahrnuje i výplaty dividend státu v celkové výši 2,3 miliardy USD. Příjmy stouply o 16 procent na 5,24 miliardy USD. Příjmy z úroků vzrostly o 18 procent na 4,97 miliardy USD.

Včetně nejnovější žádosti již Fannie Mae získala od roku 2008 od státu 104 miliard USD. Její záchrana je tak nejdražší pomocí státu poskytnutou firmám postiženým finanční krizí. Na dividendách odvedla společnost daňovým poplatníkům 14,7 miliardy USD.

Fannie Mae společně s další hypoteční agenturou Freddie Mac vlastní či garantují téměř 31 milionů úvěrů na bydlení v hodnotě více než pět bilionů USD. To je zhruba polovina všech hypotečních úvěrů, které byly v USA vydány. V loňském roce podpořily téměř 90 procent nových hypoték, napsaly agentury AP a Reuters.

VÍCE O FINANČNÍ KRIZI

Obě agentury byly těžce zasaženy krizí na hypotečním trhu. Americká vláda se proto v září 2008 rozhodla převzít nad nimi kontrolu.

Lidovky.cz, ČTK