Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Fannie Mae spustila krizi, teď chce další pomoc

Hypotéka (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hypotéka (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON Americká hypoteční agentura Fannie Mae prohloubila ve druhém čtvrtletí ztrátu na 5,18 miliardy USD (88,1 miliardy Kč) z loňských srovnatelných 3,13 miliardy USD kvůli pokračujícím problémům na hypotečním trhu. Firma tak požádala o další státní pomoc 5,1 miliardy USD. Fannie Mae je největším poskytovatelem financí na hypotéky ve Spojených státech.

Další zhoršení hospodaření ve druhém čtvrtletí podle firmy odráží přetrvávající slabý výkon trhů s bydlením a hypotékami. Ty zůstávají pod tlakem kvůli vysoké nezaměstnanosti a dlouhodobému poklesu cen domů. Na svém vrcholu byly ceny domů ve třetím čtvrtletí 2006.

Jak fungují hypoteční agentury?

Fannie Mae a Freddie Mac kupují hypoteční úvěry od bank a dalších úvěrových institucí. Ty pak jako balíčky přemění na obligace pojištěné proti nesplácení, které nabízejí investorům po celém světě.

Ztráta zahrnuje i výplaty dividend státu v celkové výši 2,3 miliardy USD. Příjmy stouply o 16 procent na 5,24 miliardy USD. Příjmy z úroků vzrostly o 18 procent na 4,97 miliardy USD.

Včetně nejnovější žádosti již Fannie Mae získala od roku 2008 od státu 104 miliard USD. Její záchrana je tak nejdražší pomocí státu poskytnutou firmám postiženým finanční krizí. Na dividendách odvedla společnost daňovým poplatníkům 14,7 miliardy USD.

Fannie Mae společně s další hypoteční agenturou Freddie Mac vlastní či garantují téměř 31 milionů úvěrů na bydlení v hodnotě více než pět bilionů USD. To je zhruba polovina všech hypotečních úvěrů, které byly v USA vydány. V loňském roce podpořily téměř 90 procent nových hypoték, napsaly agentury AP a Reuters.

VÍCE O FINANČNÍ KRIZI

Obě agentury byly těžce zasaženy krizí na hypotečním trhu. Americká vláda se proto v září 2008 rozhodla převzít nad nimi kontrolu.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?