10. dubna 2015 15:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Fanoušci Applu si poprvé prohlédli chytré hodinky. Koupit je nemohli

Hodinky dobře poslouží běžcům. V aplikaci si předem mohou nastavit cíl, kterého... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hodinky dobře poslouží běžcům. V aplikaci si předem mohou nastavit cíl, kterého... | foto: Reuters

SYDNEY Fanoušci Applu v pátek zaplavili obchod firmy v australském Sydney, kde si mohli vůbec poprvé na světě zblízka prohlédnout poslední novinku Applu, chytré hodinky. Zařízení si mohli vyzkoušet, ale nikoli zakoupit - oficiální prodej začne až 24. dubna.

Apple vkládá do nových hodinek velké naděje a věří, že se stanou hitem. Zákazníci, kteří si v pátek hodinky předběžně objednali, budou muset na dodání čekat nejméně měsíc. Může to naznačovat, že o novinku by mohl být velký zájem, napsala agentura Reuters.

V pátek ráno místního času byl obchod Applu ve finanční čtvrti Sydney plný lidí, kteří si chtěli prohlédnou hodinky, a dalších 20 stálo ve frontě před obchodem. Při srovnání s tím, kolik lidí přiláká do obchodů firmy zahájení prodeje nového produktu, to byl celkem skromný počet.

Zlaté Apple hodinky
Hodinky jsou vybaveny i senzorem na měření tepové frekvence.

Cena hodinek Apple Watch má začínat na 349 dolarech (téměř 9000 korun). Standardní verze bude stát 549 USD a luxusní verze 10 až 17 tisíc USD. Apple v pátek začal přijímat na hodinky předběžné objednávky. Šéf firmy Tim Cook v amerických médiích uvedl, že počáteční objednávky jsou „skvělé“.

Apple očekává, že poptávka po hodinkách bude při zahájení prodeje vyšší, než kolik jich bude firma schopná nabídnout. Vychází tak z předběžného zájmu zákazníků v obchodech firmy. Hodinky mají umožnit uživatelům kontrolovat e-mail, poslouchat hudbu a při spojení s iPhonem i telefonovat a mají rovněž funkci pro monitorování zdraví a sportovního výkonu. Recenzenti hodnotí hodinky jako krásné a elegantní, špatnou známku však mají za relativně nízkou výdrž baterie a pomalé načítání aplikací.

Hodinky mají umožnit uživatelům kontrolovat e-mail, poslouchat hudbu a při spojení s iPhonem i telefonovat a mají rovněž funkci pro monitorování zdraví a sportovního výkonu. Recenzenti hodnotí hodinky jako krásné a elegantní, špatnou známku však mají za relativně nízkou výdrž baterie a pomalé načítání aplikací.

Apple navždy

Odhady prodeje hodinek na letošní rok se liší. Firma Piper Jaffray očekává prodej osmi milionů kusů, Global Securities Research až 40 milionů kusů. Pro srovnání Apple loni prodal téměř 200 milionů svých iPhonů.

Analytici se však shodují, že zájem o hodinky Applu bude vyšší než o konkurenční produkty firem Samsung, Sony a Fitbit. V letošním roce by podíl hodinek od Applu na globálním prodeji chytrých hodinek mohl činit 55 procent, uvedla Société Générale.

Krátce poté, co bylo možné začít hodinky předběžně objednávat, Apple na internetu uvedl, že některé modely hodinek budou dodány v červnu. U jiných může dodací lhůta činit čtyři až šest týdnů. Apple chce své hodinky prodávat i v řadě luxusních obchodů, jako Selfridges v Londýně a Galeries Lafayette v Paříži.

V pařížském obchodě Applu v pátek mezi zájemci o hodinky převažovali muži do 30 let věku. „Mám všechno od Applu, takže teď musím mít i ty hodinky,“ řekl podle Reuters 19letý mladík, který si objednal model hodinek z nerezové oceli za 1149 eur (31 400 korun).

Experti se domnívají, že klasičtí výrobci značkových luxusních hodinek se nemusí hodinek od Applu bát.

„Je to pouze ztvárnění hodinek podle představ Applu, nemyslím si, že by hodináři měli mít strach,“ řekl agentuře Reuters editor internetového serveru Tech Guide Stephen Fenech. Podle něj Apple ve svých hodinkách pouze zkombinoval to, v čem je dobrý, se stylovou záležitostí, kterou hodinky jsou.

Apple zahájí prodej svých hodinek 24. dubna v obchodech v USA, Číně, Japonsku, Británii, Austrálii, Kanadě, Hongkongu, Německu a Francii.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...