Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Fanoušci konspirací ve střehu. Na 'Bilderberg' žádný Čech nedorazí

Hotel Grove v britském Watfordu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hotel Grove v britském Watfordu. | foto: thegrove.co.uk

WATFORD V hotelu Grove v britském Watfordu u Londýna se opět schází elita světových bankéřů, miliardářů, politiků, šlechticů a šéfů různých firem. Poprvé od prvního zasedání klubu v nizozemském hotelu Bilderberg vytvořili antiglobalisté a příznivci konspiračních teorií v místě také vlastní tiskové středisko.

Bilderberské konference se pořádají každoročně na různých místech světa už od roku 1954. Nejméně jednou – v roce 2008 – se jednání zúčastnil i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Seznam osobností patřících do klubu není stálý a účastníci setkání vystupují na fóru jako soukromé osoby.

Jedno je však pokaždé stejné. Jednání klub světových elit jsou přísně tajná. Vyvolávají proto mnohé kritické reakce. A letos vůbec poprvé v 59leté historii klubu bude po tlaku novinářů a veřejnosti zřízeno neoficiální tiskové středisko.

Okolí hotelu Grove obsadili antiglobalisté a propagátoři konspiračních teorií sdružení pod výzvou 'Okupujme Bilderberg'. Na pořádek dohlíží několik policistů.

Okolí hotelu Grove obsadili antiglobalisté a propagátoři konspiračních teorií sdružení pod výzvou 'Okupujme Bilderberg'. Na pořádek dohlíží několik policistů.

Jeho personál, složený prý z dobrovolníků, má obsluhovat tisíce novinářů, bloggerů a antiglobalistů z celého světa, kteří do Watfordu zamířili. Posloužit veřejnosti mají i přenosné záchodky, stánky s občerstvením a veřejná tribuna otevřená zájemcům k volné diskusi.

Bilderberg

Hotel Bilderberg v nizozemském Oosterbeeku.

Hotel Bilderberg v nizozemském Oosterbeeku.

Bilderberský klub byl pojmenován podle hotelu Bilderberg v nizozemském Oosterbeeku, kde se uskutečnila první konference. V době studené války měl povzbudit dialog mezi Evropou a USA.

Co se skutečně dozvědí, je samozřejmě otázkou. Klub na svých zveřejnil jména letošních 140 účastníků. Ti jsou tradičně z Evropy a severu amerického kontinentu a nemá mezi nimi být žádný Čech.

Kissinger, Petraeus i Barroso

Třídenního rokování by se měl zúčastnit například předseda Evropské komise José Manuel Barroso, někdejší americký ministr zahraničí Henry Kissinger, exministr financí USA Timothy Geithner, někdejší americký generál a šéf CIA David Petraeus či expremiér Itálie Mario Monti.

Na webu dále tvrdí, že budou probírat témata jako jak může Evropa a USA rychleji růst ekonomicky a vytvářet pracovní místa, nacionalismus a populismus, americkou zahraniční politiku i politiku Evropské unie, Blízký východ i Afriku. Kritici poukazují na to, že je to ideální místo pro lobbying.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz