Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Farmaceuti investují v Praze stamiliony. Nabídnou práci stovkám expertů

Léky a peníze - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léky a peníze - ilustrační | foto: Shutterstock

PRAHA  Dvě nadnárodní farmaceutické společnosti si vybraly jako místo své investice Prahu, přestože v hlavním městě nemají šanci dostat jakoukoliv pobídku či jinou formu podpory. Práci v obou projektech najdou vysoce kvalifikovaní profesionálové především z oboru informačních technologií.

Švýcarský gigant Novartis otevřel na pražské Pankráci IT Hub, který poskytuje sdílené služby pro další trhy společnosti po celém světě. Jak zástupci české pobočky sdělili Lidovým novinám, firma do něj investovala 20 milionů dolarů, v přepočtu přes 400 milionů korun. 

ČTĚTE TAKÉ:

„Praha zatím předčila naše očekávání. Máme tu skvělou infrastrukturu včetně dokonalé městské hromadné dopravy, ale především vynikající výběr vysoce kvalifikovaných odborníků v oboru IT,“ říká ředitel centra Detlef Geigle. 

Novartis

Novartis tak po světě provozuje již pětici center informačních technologií. Vedle Prahy je má v domovské švýcarské Basileji, irském Dublinu, ve Spojených státech a v Indii. 

Pražský Hub dosud zaměstnal na 150 lidí, do konce roku se má jejich počet zdvojnásobit. Vedle českých odborníků zde pracují lidé zhruba čtrnácti různých národností. 

Ještě více peněz plánuje v hlavním městě proinvestovat konkurenční farmaceutická firma MSD (Merck Sharp & Dohme), známá ve Spojených státech a Kanadě pod jménem Merck & Co. 

Do svého globálního inovativního centra informačních technologií plánuje v prvních třech letech fungování vložit miliardu korun. „Vývoj léčivých přípravků a řešení v oblasti zdravotní péče jsou dnes velmi silně propojeny s pokroky v informačních technologiích. Ty jsou v současné době pro úspěšný vývoj léků a jejich výrobu nezbytností,“ vysvětluje viceprezident společnosti MSD John Westby. 

INFOGRAFIKA: Investice farmaceutických společností Novartis a MSD.

Centrum, pro něž vybuduje farmaceutický výrobce v Praze nové kancelářské prostory, přinese ještě letos sto pracovních míst pro specialisty na informační technologie. Další stovka míst vznikne po uvedení do plného provozu napřesrok. Finální podoby by centrum mělo dosáhnout v roce 2017. 

„Investice MSD je také v souladu s vládní prioritou zvyšovat podíl inovací, a tím pozdvihnout konkurenceschopnost české ekonomiky,“ uvedl generální ředitel společnosti MSD pro Českou republiku Václav Novotný. 

ČTĚTE TAKÉ:

Středisko bude vyvíjet IT řešení pro podporu jednotlivých divizí firmy, jako jsou například výzkum a vývoj, výroba, marketing, pro vedení společnosti a projektové řízení. Praha mezi dalšími zvažovanými lokalitami zvítězila díky dostupnosti kvalifikovaných specialistů a dobře fungujícímu systému vzdělávání, které tyto odborníky vychovává. 

Podíl českých zaměstnanců má podle předpokladů dosáhnou zhruba tří čtvrtin. Uplatnění najde spektrum IT expertů, data analytiků, projektových manažerů, ale i řada čerstvých absolventů univerzit. 

„V současné době intenzivně pracujeme s vedením univerzit na přípravě specializovaných vzdělávacích projektů pro podporu talentovaných studentů a jejich možného kariérního uplatnění,“ doplnil Westby. 

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...