17. prosince 2013 10:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Farmaceutický gigant přestane vyplácet prebendy pro lékaře

Korupce ve zdravotnictví – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Korupce ve zdravotnictví – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

LONDÝN Britský výrobce léků GlaxoSmithKline (GSK) přestane platit lékařům, aby propagovali jeho produkty. V rozhovoru s americkým deníkem The New York Times to řekl generální ředitel společnosti Andrew Witty. Podle listu by to mohl být první takový krok ze strany velkých farmaceutických společností.

GSK zároveň přestane propojovat hodnocení obchodních zástupců s počty vypsaných lékařských receptů, řekl podle listu také Witty. Farmaceutický gigant v současnosti prochází složitým obdobím. Společnost je terčem vyšetřování čínských úřadů kvůli údajné korupci. Číňané tvrdí, že GSK podplácela lékaře a úředníky ve snaze zvýšit prodej svých léčiv.

Společnost podle čínské policie provozovala důmyslnou korupční síť, a to prostřednictvím peněz převáděných přes cestovní kanceláře. Od roku 2007 prý podnik cestovním kancelářím a konzultačním firmám zaplatil zhruba tři miliardy jüanů (asi 9,8 miliardy korun).

ČTĚTE TAKÉ:

Podle agentury Reuters jde o nejzávažnější obvinění proti nadnárodní společnosti v Číně za několik let.

Witty v pondělním rozhovoru s americkým listem uvedl, že navrhované změny s vyšetřováním v Číně nesouvisejí a jsou součástí dlouhodobého úsilí "zkusit a zajistit, že držíme krok s tím, jak se mění svět".

Provize za propagaci

Lékárna (ilustrační foto)

Farmaceutické společnosti desítky let platí lékařům za to, aby jejich jménem hovořili na lékařských konferencích a dalších podobných odborných setkáních, podotkl list na své internetové stránce.

Výrobci léků tak prý předpokládají, že lékaři s vysokou pravděpodobností ocení radu kolegů, kterým věří. Kritici tohoto jednání se ale ptají, zda to nemá přílišný vliv na informace, které si lékaři vyměňují mezi sebou, a nemůže vést k nevhodnému předepisování léků.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!