Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Farmáři věří automatům: nabídnou v nich jogurty, ovoce i maso

Automat na mléko - nový favorit českých zemědělců | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automat na mléko - nový favorit českých zemědělců | foto: Reprofoto

PRAHA Automatů na čerstvé potraviny přímo od zemědělců v Česku přibývá. V současné době v nich farmáři zákazníkům nabízejí mléko či vejce. V příštích měsících se v českých a moravských městech a vesnicích objeví přístroje prodávající čerstvě vyrobený jogurt, ovoce a zeleninu, ovocné džusy, ale také maso a uzenářské výrobky.

ČTK to řekl Tomáš Kořínek, ředitel společnosti Agri Toko, která zemědělcům automaty prodává.

"To není útok na řetězce, my vytváříme novou cestu, kterou nám technologie dovolí," poznamenal. Moderní technologie prý umožní jednoduše kontrolovat kvalitu a čerstvost nabízených produktů, a to i na dálku prostřednictvím kamery a internetu. V případě, že potravina dosáhne maximální doby trvanlivosti, nebo se zvýší její teplota, automat se zablokuje a znemožní její prodej.

Zájem o mléčné automaty, které se ve větší míře začaly v Česku objevovat koncem léta, je mezi farmáři poměrně velký; pořídily si je již desítky z nich. Podle Aleny Zmrzlé z firmy Thermotechnika Bohemia společnost již prodala 15 přístrojů. "V automatech se může prodávat cokoliv, co teče," vysvětlila.

Automaty od firmy Agri Toko fungují na 37 místech země. Do konce prvního pololetí příštího roku má firma v plánu prodat v Česku 400 a na Slovensku 300 strojů. Do dvou let chce Kořínek dodat českým farmářům 1000, jejich slovenským kolegům 700 přístrojů.

Vzhůru do měst
Prvotní myšlenku umísťovat přístroje přímo na dvoře svých hospodářství podle Kořínka zemědělci opustili. Namísto toho umísťují automaty do center měst, na nádraží, do blízkosti supermarketů či do prodejen patřících samotným zemědělským podnikům, kde mají mnohem větší možnosti odbytu.

Spotřebitelé se prý nemusí bát, že by potraviny z automatů nebyly čerstvé.

"U masa nebude větší stáří než 24 hodin, jinak to maso jde zpátky na zpracování," uvedl Kořínek. V automatu nabízené mléko a jogurt nebude starší 12 hodin, uzenářské výrobky a ovoce než tři dny.

První automat na maso by měl být spuštěn v Uherském Brodě, od května chce Kořínkova firma prostřednictvím automatů začít prodávat čerstvé ovocné šťávy. Zájemci z řady farmářů si budou brzy moci zakoupit také technologické zařízení umožňující výrobu a následný automatový prodej jogurtů.

Návratnost přístroje, který stojí jeden milion korun, je při prodeji 500 litrů denně 12 měsíců. Jeden takový automat v současné době prý prodá v průměru zhruba 800 litrů mléka denně. Automaty od jiných firem se dají pořídit výrazně levněji, jejich cena začíná kolem 140.000 korun.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...