25. listopadu 2009 8:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

FBI dostává na stůl po korupci ve spořitelně i kauzu letounů Gripen

Stíhačka Gripen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stíhačka Gripen. | foto: AFP

WASHINGTON/PRAHA/VÍDEŇ Dva bývalí manažeři rakouské finanční skupiny Erste chtějí dostat před federální soud v USA kauzu pronájmu švédských letounů Gripen pro českou armádu.

Informaci přinesl server Aktuálně.cz. Podle něj dostává kauzu na stůl americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Hans Leitner a Peter Andahazy prý chtějí před americkou justicí doložit, že v kauze gripenů figurovaly podezřelé transakce a doklady o tocích peněz mimo oficiální platby.

Oba exmanažeři podle Aktuálně.cz stojí i za tím, že se FBI zajímá také o privatizaci České spořitelny (ČS). Rakouská Erste Bank už prohlášení svých bývalých zaměstnanců o korupci popřela.

Žaloba do konce roku
Tvrzení o gripenech je součástí žaloby, která uvádí, že Erste Bank údajně uplácela při privatizacích ve střední a východní Evropě, včetně nákupu České spořitelny. Žalobu prý dvojice mužů chce podat do konce roku.

Předložení žaloby v USA exmanažerům údajně umožňuje fakt, že Erste Bank je kótovaná na newyorské burze a skupina současně vlastní bankovní licenci pro New York.

"V kauze Erste Bank i v kauze gripen figurují stejné osoby"
V obou kauzách figurují stejná jména, tvrdí exmanažeři. "Byznys po celé Evropě je natolik provázaný, že stejné osoby figurují jak v případě korupce Erste Bank, tak i v kauze gripen," řekl serveru Leitner.

"Kromě toho existuje podezření, že některé finanční toky probíhaly přes účty Erste nebo její dceřiné společnosti. A banka má znát své klienty a jejich podezřelé obchody má monitorovat," doplnil Andahazy.

Gripenů řešili detektivové ve Švédsku, ve VB i ve Švýcarsku
V únoru 2007 se nákupem a pronájmem švédských stíhaček pro českou armádu začali zabývat detektivové ve Švédsku, o několik měsíců později se na žádost britské protikorupční jednotky připojila i švýcarská policie.

Vyšetřování ve Švédsku prý potvrdilo, že britská firma BAE Systems prováděla "rozsáhlé skryté platby" při jednáních o nákupech gripenů v České republice, Maďarsku a v Jihoafrické republice.

V Rakousku byl zatčen tamější obchodník Alfons Mensdorff-Poilly, který je s kauzou spojován. V současné době je prověřován na svobodě.

Nákup gripenů prověřovala také česká protikorupční policie.

Česko nakonec gripeny do výzbroje armády zařadilo
Smlouvu o nákupu gripenů v dubnu 2002 schválil kabinet Miloše Zemana (ČSSD). Celkový rozpočet na pořízení letounů byl tehdy vyčíslen na 60,2 miliardy korun. Návrh financování však nezískal podporu parlamentu. Po povodních v létě 2002 nakonec nová vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) od záměru nakoupit stíhačky definitivně upustila, protože peníze byly potřeba jinde.

Česko ale nakonec gripeny do výzbroje armády zařadilo: na deset let si od Švédska za zhruba 20 miliard korun pronajalo 14 strojů. Smlouvu o pronájmu podepsali zástupci armády v roce 2004. Do Česka gripeny přiletěly v roce 2005 a nahradily zastaralé ruské stroje MiG-21.

ČTK