18. prosince 2015 11:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

FBI sebrala 'nejnenáviděnějšího muže USA'. Lékového bosse viní z podvodu

Farmaceutický boss Martin Shkreli. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Farmaceutický boss Martin Shkreli. | foto: Reuters

NEW YORK Ruce spoutané za zády, šedá mikina s nataženou kapucí, ale stále sebevědomý výraz. Tak zachytili fotografové zadržení farmaceutického bosse Martina Shkreliho kvůli údajnému podvodu. S trochou nadsázky se o něm mluví jako o nejvíce nenáviděném člověku ve Spojených státech.

Policisté z FBI si dvaatřicetiletého manažera odvedli nad ránem z bytu v newyorském Manhattanu. Na sociálních sítích se ihned vyrojily komentáře, že Shkreli se dočkal toho, co si zaslouží.

Pro lepší pochopení: šéf firem Turing Pharmaceuticals a KaloBios Pharmaceuticals vzbudil opovržení tím, že v minulosti dramaticky zvýšil ceny některých život zachraňujících léků. Američany dráždilo i jeho sebevědomé vystupování a posměšky, které adresoval různým lidem – třeba demokratickému uchazeči o Bílý dům Berniemu Sandersovi.

Zámořská média považují tak trochu za paradox, že si Shkreliho policisté neodvedli kvůli jeho sporným obchodním krokům, ale pro údajné podvodné operace, které měl praktikovat ve svém investičním fondu MSMB Capital Management a firmě Retrophin Inc, kterou dříve vedl. Státní zástupce jej viní právě z podvodu.

A ještě jedna perlička dokreslující celý příběh. Noc před zatčením se na Shkreliho profilu na Youtube objevilo video z živého streamu, kam mu volali různí lidé. V čase 1:22:10 se ze sluchátka ozval někdo, kdo se představil jako speciální agent. Shkreli jej přerušil a zavěsil.

mipMichal Pavec