24. září 2008 12:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

FBI si posvítí na viníky finanční krize

Ústředí investiční banky Lehman Brothers na Šestou avenue.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústředí investiční banky Lehman Brothers na Šestou avenue. | foto: MICHAEL NAGLE AFP

WASHINGTON Federální úřad pro vyšetřování vyšetřuje hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac, investiční banku Lehman Brothers a pojišťovnu AIG a jejich manažery kvůli podezření na hypoteční a jiné podvody. FBI podle CNN podrobnosti neuvedla a pouze oznámila, že jde o součást širšího vyšetřování. Úřad se snaží zjistit, zda má někdo odpovědnost za "dezinformace" na hypotečním trhu.

Člen federálních vyšetřovacích orgánů agentuře Reuters potvrdil, že FBI nyní zkoumá 26 případů možných firemních podvodů spojených s krizí hypotečního trhu.

Krize vypukla v sektoru rizikových hypoték loni na jaře a postupně přerostla v krizi na celém trhu bydlení a úvěrovou krizi ve finančním sektoru. Tu teď chce řešit vláda vykupováním špatných hypotečních aktiv, která ničí důvěru na trhu a vedou k zablokování celého finančního systému.

Minulý týden ředitel FBI Robert Mueller v Kongresu řekl, že se vyšetřuje 24 možných případů, což je o tři více než v červenci. Šéf FBI také prohlásil, že hodlá stíhat za hypoteční podvody i firemní šéfy.

Buffett oživil burzy
Ve finanční světě zatím centrální banky vyspělých zemí opět pumpují na napjaté peněžní trhy desítky miliard dolarů krátkodobých úvěrů, aby neutralizovaly tendenci soukromých bank shromažďovat hotovost a zabránily prohlubování úvěrové krize.

Problémy minulý týden vyostřil bankrot banky Lehman Brothers, prodej společnosti Merrill Lynch a státní záchrana pojišťovny AIG. Americká vláda sestavila plán stabilizace finančního sektoru a nyní se o nutnosti jeho neodkladného přijetí snaží přesvědčit Kongres.

Samotné akciové burzy v Asii i Evropě dnes oživily z poklesů, třebaže obavy o osud amerického vládního plánu na stabilizaci finančního systému na trzích přetrvávají. K dnešnímu oživení výrazně dopomohla zejména zpráva o investiční vzpruze, kterou nejbohatší americký investor Warren Buffett poskytne bance Goldman Sachs.

Buffettova společnost Berkshire Hathaway oznámila, že koupí akcie Goldmana za pět miliard dolarů (asi 85 miliard korun). Pro největší finanční společnost z Wall Street je to vyjádření důvěry v její budoucnost v situaci, kdy celý sektor investičních bank zažívá kvůli úvěrové krizi těžké otřesy a musí podniknout hluboké změny.
Lidovky.cz