Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

FBI si posvítí na viníky finanční krize

Ústředí investiční banky Lehman Brothers na Šestou avenue.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústředí investiční banky Lehman Brothers na Šestou avenue. | foto: MICHAEL NAGLE AFP

WASHINGTON Federální úřad pro vyšetřování vyšetřuje hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac, investiční banku Lehman Brothers a pojišťovnu AIG a jejich manažery kvůli podezření na hypoteční a jiné podvody. FBI podle CNN podrobnosti neuvedla a pouze oznámila, že jde o součást širšího vyšetřování. Úřad se snaží zjistit, zda má někdo odpovědnost za "dezinformace" na hypotečním trhu.

Člen federálních vyšetřovacích orgánů agentuře Reuters potvrdil, že FBI nyní zkoumá 26 případů možných firemních podvodů spojených s krizí hypotečního trhu.

Krize vypukla v sektoru rizikových hypoték loni na jaře a postupně přerostla v krizi na celém trhu bydlení a úvěrovou krizi ve finančním sektoru. Tu teď chce řešit vláda vykupováním špatných hypotečních aktiv, která ničí důvěru na trhu a vedou k zablokování celého finančního systému.

Minulý týden ředitel FBI Robert Mueller v Kongresu řekl, že se vyšetřuje 24 možných případů, což je o tři více než v červenci. Šéf FBI také prohlásil, že hodlá stíhat za hypoteční podvody i firemní šéfy.

Buffett oživil burzy
Ve finanční světě zatím centrální banky vyspělých zemí opět pumpují na napjaté peněžní trhy desítky miliard dolarů krátkodobých úvěrů, aby neutralizovaly tendenci soukromých bank shromažďovat hotovost a zabránily prohlubování úvěrové krize.

Problémy minulý týden vyostřil bankrot banky Lehman Brothers, prodej společnosti Merrill Lynch a státní záchrana pojišťovny AIG. Americká vláda sestavila plán stabilizace finančního sektoru a nyní se o nutnosti jeho neodkladného přijetí snaží přesvědčit Kongres.

Samotné akciové burzy v Asii i Evropě dnes oživily z poklesů, třebaže obavy o osud amerického vládního plánu na stabilizaci finančního systému na trzích přetrvávají. K dnešnímu oživení výrazně dopomohla zejména zpráva o investiční vzpruze, kterou nejbohatší americký investor Warren Buffett poskytne bance Goldman Sachs.

Buffettova společnost Berkshire Hathaway oznámila, že koupí akcie Goldmana za pět miliard dolarů (asi 85 miliard korun). Pro největší finanční společnost z Wall Street je to vyjádření důvěry v její budoucnost v situaci, kdy celý sektor investičních bank zažívá kvůli úvěrové krizi těžké otřesy a musí podniknout hluboké změny.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.