Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Analytici si oddychli. Fed by měla poprvé vést žena – Janet Yellenová

Janet Yellenová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Janet Yellenová. | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Barack Obama nominuje současnou viceprezidentku Fedu Janet Yellenovou do čela nejvlivnější centrální banky světa, a poskytne tak určitou útěchu trhům, jež doufají, že také nová šéfka Fedu bude postupovat nanejvýš opatrně při ukončování ekonomických stimulů.

V případě schválení Senátem by se vedení americké centrální banky (Fed) poprvé v její stoleté historii ujala žena. Zastánkyně agresivních opatření na podporu ekonomického růstu prostřednictvím nízkých úrokových sazeb a rozsáhlých nákupů dluhopisů by ve funkci vystřídala Bena Bernankeho, jehož druhý mandát v čele Fedu vyprší 31.ledna.

Yellenová je vnímána jako záruka kontinuity měnové politiky, kterou Fed zavedl pod vedením Bernankeho. Podle analytiků se bude opatrně zasazovat o udržování stávající politiky s cílem poskytovat oporu největší ekonomice světa.

Sociální aspekty

Yellenová je známa svým zdůrazňováním sociálních aspektů ekonomiky, zejména aktivním bojem za snížení nezaměstnanosti. Někteří ekonomové jí podle agentury ČTK vyčítají, že na druhé straně podceňuje rizika spojená s inflací.

Finanční trhy už od května zneklidňuje očekávání, že by Fed mohl začít omezovat stimulační opatření. Na minulém měnovém zasedání v září však centrální banka investory šokovala, když ponechala své injekce hotovosti beze změny v plném objemu 85 miliard dolarů měsíčně.

"Díkybohu, že bude za současných podmínek nominována Yellenová. Zrovna teď byste změnu kurzu centrální banky nechtěli," řekl Dan Fuss, portfolio manažer ze společnosti Loomis Sayles v Bostonu.

"Tahle zpráva o Yellenové zbaví beztak nervózní trhy alespoň jedné nejistoty." Nominace Yellenové přichází v době vážného politického patu ve Washingtonu, kvůli němuž jsou už druhým týdnem uzavřeny federální instituce. Spojeným státům navíc hrozí platební neschopnost, pokud se zákonodárci do 17.října nedohodnou na navýšení dluhového stropu ze současných 16,7 bilionu dolarů.

Pokud Senát nominaci potvrdí, což se všeobecně předpokládá, naváže Yellenová na řadu zvučných jmen, jako jsou Paul Volcker či Alan Greenspan, v čele instituce, v jejíž moci je ovlivňovat kurz světové ekonomiky.

"Věřím, že její nominace bude potvrzena velkým rozdílem hlasů," řekl demokratický senátor Charles Schumer za stát New York.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...