Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Fenomén insolvenčních návrhů poškozuje české firmy

ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Fenomén podávání insolvenčních návrhů kvůli malým dlužným částkám po splatnosti se stal problémem českého trhu, vyplývá z ankety mezi podnikateli a odborníky. Zveřejnění návrhu v insolvenčním rejstříku kazí podniku dobré jméno a může vyvolat řetězovou reakci. Na druhou stranu podání návrhu může být pro věřitele výhodné z daňových důvodů.

"Největším problémem v souvislosti s podáváním insolvenčních návrhů je pro většinu firem poškození jejich dobrého jména. Vytváří to totiž dojem, že firma je jako dodavatel nebo odběratel nespolehlivá, což může mít negativní dopady na její budoucí hospodaření. A to i v případě, že je návrh na konkurz posléze stažen. Podezření na nepříznivou finanční situaci firmy v očích obchodních partnerů může přetrvat a ztížit i další navazování obchodních vztahů či získání úvěru," řekla vedoucí analytického oddělení CCB - Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

Zveřejnění návrhu vyvolává řetězovou reakci s následkem znervóznění další subjektů, čímž může dojít k výraznému poškození pověsti postiženého podniku, souhlasil mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn. Dopad insolvenčního návrhu pro malou částku nemá podle něj obvykle zásadní vliv na platební situaci postiženého. Větší a mnohdy tragičtější dopad má tak skutečnost, že takový návrh je zveřejněn v insolvenčním rejstříku, který je v nynější době hospodářské krize pravidelně a hojně sledován, dodal.

V důsledku finanční krize počet případů takovýchto insolvenčních návrhů neustále přibývá, upozornil viceprezident Hospodářské komory Jan Wiesner.

Role krize
Na vině jsou podle něj rostoucí obavy z toho, že krize brzy neskončí, a firmy se nestačí ekonomicky rychle zotavit, a snaha získat peníze zpět, dokud je z čeho brát. Ztráty zakázek a omezený přístup k financím samozřejmě mají za důsledek růst platební neschopnosti firem, tedy růst důvodů k podání insolventního návrhu, podotkl.

Důležitý je prý i fakt, že za pohledávkou řádně přihlášenou u insolvenčního soudu za dlužníkem a přijatou soudem lze vytvořit opravnou položku až do 100 procent jmenovité hodnoty pohledávky. Tyto opravné položky se stávají i daňově účinným výdajem ve zdaňovacím období, v němž byla pohledávka u insolvenčního soudu přijata, vysvětlil Wiesner.

Existuje možnost zneužití?
Senior manažer poradenské firmy Deloitte Luděk Polcar připomněl, že nezřídka je na společnost podán i takzvaný šikanozní insolvenční návrh. Ten obvykle znamená, že navrhovatel nemá stoprocentní oporu v zákoně, spoléhá však na povinnost soudu zapsat návrh a na jeho sílu návrhu přimět dlužný podnik vyjednávat.

Společnosti se stávají podle Polcara předmětem insolvenčních návrhů podávaných především dodavateli, zaměstnanci a zájmových skupin se zájmem o majetkový podíl společnosti. "Ke zneužití samozřejmě dojít může. Pokud toho chce někdo využít, stačí 30.000 Kč," poznamenal partner v oddělení podnikových financí a restrukturalizací PricewaterhouseCoopers Petr Smutný.

Insolvenčnímu návrhu kvůli nízké dlužné částce po splatnosti čelily v minulých měsících například společnosti Central Group, Hochtief nebo Tesco.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!