24. dubna 2009 10:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Fiat chce mezi giganty, má zájem i o Opel

Fiat chystá expanzi, projevil zájem i o německý Opel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fiat chystá expanzi, projevil zájem i o německý Opel. | foto: AFP

ŘÍM Italská automobilka Fiat začala vyjednávat o koupi podílu v krachující německé pobočce General Motors. Opel by se tak stal součástí strategie italského výrobce, který se chce podle lidí z automobilky stát jedním z nejvýznamnějších hráčů na světovém trhu. Píše o tom deník Wall Street Journal.

Podle listu šéf akcionářů Fiatu Sergio Marchionne minulý týden vyjednával v Berlíně s ministrem hospodářství Karlem-Theodorem zu Guttenbergem, který má pověření od německé vlády vyhledat pro Opel nejvhodnějšího investora. Fiat je tak jedním z mála investorů, který o dceřinou společnost General Motors projevil zájem.

Jakékoli potenciální partnerství mezi Fiatem a Opelem je ovšem podmíněno odstoupením italské automobilky od dalších transatlantických vyjednávání s automobilkou Chrysler.

Fiat si může vybrat - Chrysler nebo Opel?

Firmy totiž už v lednu podepsaly nezávaznou dohodu o vytvoření strategického partnerství, v jehož rámci by Fiat získal v Chrysleru pětatřicetiprocentní podíl výměnou za technologie a přístup na zahraniční trhy. Chrysleru přitom dnes americké ministerstvo financí nařídilo, aby byl již příští týden připraven předložit žádost o bankrotovou ochranu před věřiteli.

Fiat se proto do té doby, dokud nebude jasný výsledek jednání s Chryslerem, drží zpátky. "Jsme otevření dialogu, a tento dialog již vedeme s několika automobilkami po celém světě," řekl Marchionne a zdůraznil, že se společnost snaží najít partnera, který by umožnil rozšířit roční produkci na pět až šest milionů automobilů ročně.

I přes obrovskou ztrátu si Italové věří

Vzhledem k současným možnostem Fiatu, které se pohybují okolo dvou milionů vozů ročně, by splnění firemních cílů znamenalo až ztrojnásobení produkce. Společnost by se tak zařadila mezi největší světové hráče.

Automobilka přitom včera oznámila, že se v prvním čtvrtletí propadla do ztráty přes 400 milionů euro, což byl mnohem horší výkon, než trhy předpokládaly. V celoročním výhledu ovšem Fiat očekává, že zisky obnoví a na konci roku bude mít na účtech o 100 milionů euro víc.

Lidovky.cz

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?