4. dubna 2009 7:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Fiktivní protest

Protestující odbory - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protestující odbory - ilustrační foto. | foto: Jan NevyhoštěnýLidovky.cz

Protest proti bývalé manželce, tak by se dala charakterizovat akce chystaná největší odborovou centrálou. Odboráři plánují na 16. květen do centra Prahy demonstraci proti špatnému postupu vlády v boji s ekonomickou krizí.

Dobrá, ale proti které vládě? Té v demisi, pochopitelně. Jenže v půlce května tu budeme mít vládu novou, dočasnou, která bude mít notičky od všech stran. Bylo by tedy jaksi logičtější protestovat v tomto případě před Poslaneckou sněmovnou.

Nečekejme však od odborářských bossů logické kroky. Protestují totiž proti novele zákoníku práce. Ten je nutné novelizovat kvůli verdiktu Ústavního soudu. Sami odboráři jsou součástí jednání o novele, mohou se vyjádřit v připomínkovém řízení. Teprve až budou jejich návrhy zamítnuty, budou mít jasný a leckoho k protestu motivující důvod.

Takhle spíš největší odborová centrála vypadá jako pobočka ČSSD, ta by taky chtěla v nové vládě polovinu křesel, a zároveň si chce zachovat status opoziční strany.

Odborářům se setrvale ztenčuje členská základna, už dvacet let zoufale hledají legitimitu. Když vládne ČSSD, chovají se jako vládní slouhové, když je u moci pravice, nezmůžou se na pořádný protest. Důvěryhodnost nenabudou protestem proti vládě, která končí za týden či týden vládne.
Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz