22. listopadu 2011 20:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Fillon: Nadvláda Západu končí, vliv získá Asie

Bývalý francouzský premiér François Fillon | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý francouzský premiér François Fillon | foto: Reuters

PAŘÍŽ Období let 2008 až 2012 se zapíše do dějin jako etapa, kdy skončila nadvláda Západu. Řekl to francouzský premiér François Fillon, podle něhož se velká část ekonomického vlivu přesune do Asie.

Z toho důvodu je prý nutné prosadit hlubší ekonomickou integraci, včetně změn smluv o Evropské unii, aby byla eurozóna chráněna před dalšími ekonomickými šoky.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jen velmi silná mezivládní unie v srdci Evropy nám dnes dovolí odolávat šokům, které otřásají vazbami, jež jsme trpělivě budovali od druhé světové války," řekl Fillon na konferenci starostů v Paříži. "V srdci této užší mezivládní unie je Francie a Německo, tedy francouzsko-německé sblížení," dodal podle agentury Reuters premiér.

Společný postup Francie a Německa Fillon označil za "počáteční bod, který povede celý kontinent k novým horizontům a k silné eurozóně, kde se budou ekonomiky progresivně sbližovat".

ČTK, Lidovky.cz