Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Finanční krize míří do kin

René Zellwegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy René Zellwegerová | foto: ČTK

LOS ANGELES Američtí tvůrci do svých nových děl zahrnuli celosvětovou ekonomickou krizi, která nyní zajímá celý svět. Doufají tak, že svými filmy, které pojednávají o finančních strastech každého člověka, zaujmou obecenstvo.

Jako jedna z prvních přichází na filmová plátna romantická komedie Holka z města. Do hlavní role tvůrci obsadili hvězdnou Renée Zellwegerovou. Ta se představuje jako vedoucí pracovnice, která má zavřít továrnu v Minnesotě. Přitom se ale zamiluje do odborového předáka, jehož hraje Harry Connick junior, a zasazuje se tak o přežití svěřeného podniku.

Hollywoodské filmy se ve většině případů začínají vyrábět víc než rok před uvedením do kin. Filmaři tak mohou pouze hádat, jestli jejich díla zapadnou do celkového kulturního ovzduší a přitáhnou obecenstvo. Předem tak nevědí, zda budou lidé na tuto vlnu filmů s tematikou hospodářské recese reagovat příznivě, nebo nad nimi chladně pokrčí rameny. Hodně přitom záleží na tom, jak moc filmové příběhy odpovídají osobnímu životu ve společnosti.

Hledání „obrazu“ skutečnosti
„Do kina si s sebou berete své vlastní emocionální zázemí a to vám říká, jak film vidíte a jak s vámi souzní,“ řekl Paul Dergarabedian, prezident společnosti Media by Numbers, která sleduje návštěvnost. O Holce z města filmaři říkají, že nemohla lépe odpovídat denním novinovým titulkům o ztrátách pracovních míst a o zavírání podniků. Zdůrazňují ale, že se jedná o film se šťastným koncem.

Harry Connick doufá, že se lidé budou, i přes obtížnou situaci, vtipům ve filmu přece jenom smát. „Spousta lehkých zábavných kusů se odehrává na pozadí něčeho tragického,“ řekl hlavní herec filmu, jehož originální název je New in Town.

Naprosto odlišnou dějovou linii než v této komedii o dělnické třídě je možné najít ve snímku Báječný svět shopaholiků, který jde do kin 13. února. Isla Fisherová v něm hraje Newyorčanku, která je „posedlá“ nakupováním. Její vášeň ji dokonce přivede do velkých dluhů.

Film jde do kin poté, co nákupy během svátků byly nejhorší za poslední čtyři desetiletí a kdy mnozí američtí spotřebitelé omezují nákupy jen na to nejnutnější. Dergarabedian k tomu ale dodává, že i tak může podivným způsobem zapadat do nynějšího klimatu a dát divákům to, co chtějí vidět. Obsahuje v sobě totiž jakési poselství, že nakupování má svou dobrou i špatnou stránku. Navíc v době hospodářského poklesu filmy žijí, nebo umírají v přímé závislosti na své schopnosti nabídnout divákovi únik z jeho každodenních potíží, jak soudí Dergarabedian.

Dalším možným trhákem je Thriller International, který do kin přijde rovněž 13. února. V ústředních rolích představí Clivea Owena jako vyšetřovatele a Naomi Wattsovou jako prokurátorku, kteří hatí spiknutí bankéřů, jehož cílem je financovat válku a terorismus. Jeho uvedení přichází v době hněvu veřejnosti na finančníky, kteří rozpoutali úvěrovou krizi. Režisér Tom Tykwer uvádí, že jeho načasování je správné.

, ,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....