8. října 2014 14:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Světová banka stávkovala kvůli odměně svého šéfa. Ten se bonusu vzdal

Dolar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dolar. | foto: Shutterstock

WASHINGTON Finanční ředitel světové banky Bertrand Badré se vzdá své finanční odměny 94 000 dolarů, tedy zhruba dvou milionů korun. Cílem rozhodnutí bylo zřejmě uklidnění nespokojenosti, kterou mezi zaměstnanci jeho bonus vyvolal.

Rozhodnutí přichází v době, kdy ve Světové bance (SB) panuje napjatá situace. Její prezident Jim Kim čelí kritice zaměstnanců od okamžiku co oznámil, že plánuje radikální reorganizaci struktury banky a do roku 2017 plánuje snížit náklady o 400 milionů.

Tyto peníze chce použít na rozvojové projekty. Kvůli úsporám však bude SB zřejmě muset snížit počet zaměstnanců. 

ČTĚTE TAKÉ:

Kim se rozhodl přistoupit k masivní reorganizaci instituce, jejímž cílem je bojovat s chudobou, protože doufá, že se tak stane výkonnější a schopnější.

Změny ve struktuře banky, jejího interního financování a jejího zaměření, však způsobily mezi zaměstnanci zmatky a podkopaly jejich morálku. Stěžují si na všeobecný nedostatek informací o změnách, na nejasnosti ve způsobu vedení a ve věci interního rozpočtu a také se obávají propouštění.

Minulý týden navíc zaměstnance pobouřila zpráva, že v době úspor Badré, který přešel do SB loni v březnu ze Société Générale, dostal ke svému platu 379 tisíc dolarů odměnu. Badré je přitom zodpovědný za velkou část úsporných opatření.

Naslouchat zaměstnancům

Badrého rozhodnutí vzdát se odměny oznámil Kim při setkání se zaměstnanci banky v noci na dnešek a jeho prohlášení podle agentury Reuters, která se odvolává na zdroje z místa, vyvolalo aplaus.

Minulý týden zaměstnanci na protest proti vyplácení tučných odměn zastavili na 15 minut práci.

Kim rovněž na setkání zaměstnanců vyzdvihl pokrok, který banka učinila v posledních měsících, včetně příslibu 400 milionů USD na boj proti šíření eboly. Uznal také, že se bude muset více věnovat zaměstnancům a vyslechnout si jejich stížnosti a obavy.

Badré je jedním ze čtyř vysokých představitelů banky, kteří mají ke svému platu dostat odměnu. Jména dalších tří zveřejněna nebyla.

Lidovky.cz, ČTK