19. prosince 2012 16:05, aktualizováno  16:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Finanční skandál: světové banky připravily Milán o miliardy

Soud - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

MILÁN Skupina mezinárodních bank se při prodeji finančních derivátů městu Milán dopustila zvlášť závažného podvodu. Do něj měly být zapojeny Deutsche Bank, UBS, JP Morgan a Depfa Bank.

Jde o první případ svého druhu v Itálii, který bude zřejmě lakmusovým papírem pro stovky dalších místních vlád, které mají z podobných finančních transakcí obrovské ztráty.

Miliardový podvod

Italské úřady čtveřici bank obvinily, že podvodným jednáním město připravily až o 100 milionů eur (asi 2,5 miliardy korun).

Podvodu se podle soudního verdiktu dopustily při prodeji takzvaných úrokových swapů k dluhopisům, které město Milán vydalo v roce 2005.

Italský soud podle agentury Reuters za viníka označil největší německou banku Deutsche Bank, největší švýcarskou banku UBS, americkou JP Morgan a rovněž německou Depfa Bank.

Každá z nich musí zaplatit pokutu milion eur a vrátit 88 milionů eur. Deutsche Bank uvedla, že se necítí vinna a proti verdiktu podá odvolání. Devět manažerů poslal soud podmínečně do vězení v trvání od šesti do osmi měsíců.

Bankám hrozilo, že každá z nich bude muset zaplatit pokutu 1,5 milionu eur a vrátit 72 milionů. Obviněno bylo 13 lidí, z toho 11 zaměstnanců bank a dva bývalí zaměstnanci milánské radnice.

Prokurátor Alfredo Robledo žádal pro devět bankéřů trest vězení v trvání až 12 měsíců, pro ostatní čtyři žádal zproštění obžaloby.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz