24. května 2010 11:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Finanční úřady si letos došlápnou na firmy s nelegálním softwarem

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Finanční úřady se letos více zaměří podle ministerstva financí na firmy, které využívají nelegální software. Firmy totiž mohou náklady na počítačové vybavení vykázat jako daňově uznatelné náklady, podmínkou je ovšem k hardwaru i legálně nabytý software. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo MF a protipirátská organizace BSA (Business Software Alliance). Podle MF státní rozpočet přichází kvůli softwarovému pirátství ročně o stamiliony korun.

"Podle analytiků společnosti IDC se v Česku užívá 37 procent softwaru nelegálně. Pirátství tuzemským výrobcům a distributorům softwaru tak ročně zkrátí tržby o 3,6 miliardy korun, což jen na DPH představuje roční daňovou ztrátu ve výši 720 milionů korun," uvedl tiskový mluvčí BSA Jan Hlaváč.

Daňová správa se při kontrolách přitom podle prvního náměstka ministra financí Ivana Fuksy již léta běžně zabývá otázkou uznatelnosti výdajů za hardware, které by se bez legálně nabytého softwaru měly stát daňově neuznatelnými. "S rostoucím významem softwaru v ekonomice se zvyšuje i pozornost daňové správy na tuto oblast," uvedl. Pirátům by také podle MF mohlo hrozit doměření daňového úniku, které vznikne neodvedením DPH z nelegálně instalovaného softwaru, včetně uložení penále.

Koncem června končí termín pro podání odložených firemních daňových přiznání, což bude podle úřadu další příležitost ke kontrolám daňové správy.

Lidovky.cz, ČTK